Premium Opis Usług

Gry na które czekam Polecane przed premierą

Dakar 18

Dakar 18 [PC]

Underworld Ascendant

Underworld Ascendant [PC]

Gravel

Gravel [PC]

Warhammer: Vermintide 2

Warhammer: Vermintide 2 [PC]

Next Car Game: Wreckfest

Next Car Game: Wreckfest [PC]

Borderlands 3

Borderlands 3 [PC]

We Happy Few

We Happy Few [PC]

Wasteland 3

Wasteland 3 [PC]

The Crew 2

The Crew 2 [PC]

The Elder Scrolls VI

The Elder Scrolls VI [PC]

System Shock 3

System Shock 3 [PC]

Serious Sam 4

Serious Sam 4 [PC]

GreedFall

GreedFall [PC]

Vampyr

Vampyr [PC]

Pillars of Eternity II: Deadfire

Pillars of Eternity II: Deadfire [PC]

No Truce with the Furies

No Truce with the Furies [PC]

System Shock

System Shock [PC]

BeamNG.drive

BeamNG.drive [PC]

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance [PC]

Consortium: The Tower

Consortium: The Tower [PC]

Największe odchylenia od średniej ocen innych graczy:

Baldur's Gate: Siege of Dragonspear [PC] : 8.0 vs 4.0 Brutal Legend [PC] : 9.0 vs 6.5 Mass Effect: Andromeda [PC] : 7.5 vs 5.6

Mass Effect: Andromeda (PC) Ekspert 2 września 2017

Andromeda zostawiła mnie z rozdartym sercem. Nakląłem się na tę grę niemało - za uproszczoną konstrukcję dialogów, za nadmiar eksploracji nieciekawych planet, za błędy, za sztucznie rozciągnięte i żmudne zadania. A jednak Andromedzie zdarza się być prawdziwym Mass Effectem - grą, która potrafi porywać wizją, emocjonować, stawiać przed trudnymi wyborami i budować więź między graczem a wirtualnymi postaciami z krwi i kości... tylko że niechętnie ujawnia te swoje atuty. Z jednej strony po 80 godzinach mam tej gry serdecznie dość, z drugiej - chcę zobaczyć ciąg dalszy historii w nowej galaktyce.

7.5

Deus Ex: Rozłam Ludzkości (PC) Ekspert 9 lipca 2017

Tak, Mankind Divided cierpi przez to, że jest środkową częścią większej opowieści, urwaną w mało sycącym momencie. Ale poza tym jest to nadal, podobnie jak Human Revolution, kompetentna strzelanka, bardzo kompetentna skradanka, a nade wszystko niesłychanie kompetentna gra RPG - z głęboką fabułą i trudnymi wyborami, podejmowanymi w toku zadań i dialogów, którym każdy Torment czy inny Wiedźmin powinien kłaniać się z szacunkiem. I może występuje tu trochę za dużo podobieństw do Buntu ludzkości, by Rozłam ludzkości robił równie kolosalne wrażenie, ale dziś i tak jest to gra jedyna w swoim rodzaju.

9.0

Assassin's Creed III (PC) Ekspert 29 maja 2017

Zmęczony po Revelations, nie spodziewałem się, że Assassin’s Creed III będzie tak pozytywnym zaskoczeniem. Ubisoft odważnie wyrwał serię ze stagnacji, przenosząc ją w nowe realia – tyleż interesujące pod kątem rozgrywki, co zachwycające klimatem. Byłem też pod dużym wrażeniem „obustronnej” fabuły, świetnie przeplatającej fikcyjne losy wyrazistych bohaterów z historią USA… choć ostatecznie dobre wrażenie zatarł mierny finał. No i nieraz rozsierdziły mnie mechaniczne wpadki – głównie problemy ze sterowaniem i beznadziejna (wciąż) SI. Ale dla mnie to i tak jeden z najlepszych „Asasynów”.

8.5

Wolfenstein: The New Order (PC) Ekspert 1 maja 2017

Wolfenstein jako idealne wypośrodkowanie między Doomem a BioShockiem? Nie sądziłem, że kiedyś powiem coś takiego, ale tym właśnie jawi mi się The New Order. Z jednej strony soczyste, brutalne wymiany ognia, z drugiej emocjonująca opowieść, mistrzowsko mieszająca tragizm z humorem, przyziemność z patosem, zwykłych ludzi z twardzielami. A jaki to wszystko ma klimat! Jaki styl! Szkoda, że muszę powstrzymać się od nazwania tej gry arcydziełem – nie mogę nie uwzględnić niedoróbek technicznych, no i faktu, że czasem czuć tutaj gatunkowy kryzys tożsamości (bywa za mało strzelanki w tej strzelance).

9.0

Dragon Age: Inkwizycja (PC) Ekspert 21 marca 2017

Inkwizycja to gra dramatycznych kontrastów, że tak pozwolę sobie zacytować Gambrinusa. Z jednej strony mamy piękne lokacje do zwiedzenia, z drugiej eksplorację obrzydzają głupawe, miałkie zadanka. Walka jest satysfakcjonująco taktyczna, ale frustruje błędami i koszmarną pracą izometrycznej kamery. Prowadzenie dialogów z dobrze nakreślonymi postaciami raduje, ale oglądanie ich już nie. Treści jest tu mnóstwo, ale w większości pustej (łącznie z wyborami). Z tego wszystkiego wyszły mi 133 godziny grania w ratach przez ponad dwa lata… i nie jestem pewny, czy warto było tu inwestować aż tyle czasu.

7.5

Sebastien Loeb Rally Evo (PC) Ekspert 15 marca 2017

Bodaj czy nie moje największe zaskoczenie 2016 roku. Oto niesłusznie odrzucony bliźniak DiRT Rally, którego z dziełem Codemasters łączy nie tylko symulacyjny charakter i równie (a nawet bardziej!) obszerna zawartość, ale też fakt, że to świetna gra. Począwszy od bardzo udanego modelu jazdy, przez kapitalne trasy i obfity park kultowych maszyn, a na dwóch wciągających trybach kariery, które opowiadają historię rajdów, kończąc – Milestone zdecydowanie rozwinęło skrzydła, pożegnawszy się z serią WRC. Szkoda tylko, że Włosi nadal nie radzą sobie ze stroną techniczną gier (np. irytujące przycinki).

8.5

Tyranny (PC) Ekspert 24 lutego 2017

Zdaje się, że mam lepsze zdanie o tej grze niż reszta świata. Cóż, w mojej opinii Tyranny wręcz góruje nad Pillars of Eternity – nie może być inaczej, biorąc pod uwagę bardziej nietuzinkowy świat, solidną dawkę nieliniowości, głębszych towarzyszy, którzy tutaj mają realny wpływ na wydarzenia, a także jeszcze bardziej dopieszczoną mechanikę. I nie sądzę, żeby było tu za dużo walki (przynajmniej w zestawieniu z PoE), gra nie jest też wcale za krótka. Dlaczego więc wystawiam po 9.0 obu grom? Bo w Tyranny faktycznie widać miejscami prujące się szwy – brakujące wybory, fabularne nieścisłości itp.

9.0

Assassin's Creed: Revelations (PC) Ekspert 27 grudnia 2016

W Revelations bardzo widoczne jest zmęczenie materiału – podstawowe mechanizmy rozgrywki serii Assassin’s Creed wymagają poprawek (SI!), a zamiast nich Ubisoft rzuca bombę dymną (dosłownie), dostarczając kolejne minigry i asasyńskie gadżety. Mimo to gra nadal bawi – parkour i walka wciąż potrafią satysfakcjonować. Poza tym łatwo zapomnieć o ich niedostatkach, mając przed oczami majestatyczny i bardzo klimatyczny Konstantynopol. No i emocjonując się fabułą, która – choć sztampowa – trzyma fana serii przy ekranie, bo ukazuje zwieńczenie losów dwóch ważnych bohaterów naraz: Ezia i Altaira.

7.5

BioShock Infinite (PC) Ekspert 26 grudnia 2016

BioShock Infinite jest niesamowitą grą, a zasługa w tym warstwy fabularnej. Opowieści o takiej głębi i zawiłości nie widuje się co dzień w strzelance. Również Columbia wgniata w fotel swoim projektem – jakże odmiennym od Rapture, a jednocześnie jakże podobnym (przy czym o tyle lepszym, że w podniebnym mieście toczy się jakieś życie). Wprawdzie mógłbym ponarzekać na liniowość fabuły, drobne zgrzyty w systemie walki (asysta celowania na PC?!) czy niezbyt żywe postacie tła, ale wystarczy, bym wspomniał zakończenie historii o Bookerze i Elizabeth, a momentalnie zapominam o wadach. Wielka gra!

9.0

Pillars of Eternity (PC) Ekspert 16 listopada 2016

Lepszego renesansu izometrycznych gier RPG chyba nie mogłem sobie wymarzyć. Pillars of Eternity ma w sobie tyle z Baldur’s Gate (podobną rozgrywkę, równie oldskulowe realia fantasy), a zarazem w tylu aspektach wybiega o krok przed swojego przodka. Metafizyczna głębia fabuły, opisowa narracja, czytelnie działająca mechanika – trudno mi teraz grać bez tego we Wrota Baldura. Jednak PoE trochę brakuje do doskonałości – fabuła jest zbyt liniowa, bym miał ochotę rozpoczynać przygodę drugi raz, a towarzysze powinni mieć większy wpływ na przebieg opowieści. Tym niemniej to wciąż wiekopomna gra.

9.0

WRC 3 (PC) Ekspert 7 listopada 2016

Przed zagraniem w WRC 3 traktowałem studio Milestone jak wyrobników, którzy tylko sztukują kolejne przeciętne gry. Więc byłem tym bardziej zaskoczony, gdy trafiłem na tego świetnego naśladowcę DiRT-a 3 - odtwórczego wprawdzie, ale jakże przyjemnego. Bardzo dobry model jazdy, miodnie zaprojektowany tryb kariery i bogata paleta rajdówek do wyboru wystarczyły, by ukraść mi sporo godzin z życiorysu. Tylko OS-y mogłyby być trochę lepiej opracowane (mniej kręte), grafika ładniejsza, a ścieżka dźwiękowa mniej męcząca. Na tle „trójki” WRC 4 ze swoją skopiowaną i/lub wyciętą zawartością to skandal.

8.5

South Park: Kijek Prawdy (PC) Ekspert 4 października 2016

Wstyd mi za siebie, gdy patrzę na to, jak oceniłem South Park: Kijek Prawdy. Ta gra jest obsceniczna, obrazoburcza i po prostu głupia. A jednak nie mogę ukryć faktu, że zwyczajnie bawiłem się przy niej wyśmienicie. Niskich lotów czy nie, humor był w stanie rozbawić mnie prawie do łez (zwłaszcza żarciki z klisz gatunku RPG i nurtu fantasy). Ponadto Obsidian doskonale wkomponował w tę otoczkę mechanikę rozgrywki – w miarę głęboką, a jednocześnie intuicyjną. Lepszej egranizacji serialu być nie mogło (doceniam to, nawet jeśli z pierwowzorem łączy mnie niewiele poza sentymentem z czasów młodości).

9.0

Dishonored (PC) Ekspert 28 września 2016

Długo boczyłem się na Dishonored, urażony tym, że Arkane Studios zrobiło tę grę, zamiast kontynuować wspaniałe Dark Messiah of Might and Magic. Oczywiście dziś, kiedy wreszcie mam za sobą przygodę ze "Zniesławionym", po tym żalu nie ma śladu. Teraz złorzeczę twórcom raczej za to, że kazali mi wybierać między świetnie zrealizowanym skradaniem się a równie satysfakcjonującym szlachtowaniem wrogów w otwartej walce. Chociaż mechanika schodzi tak naprawdę na dalszy plan wobec miażdżącego projektu świata i klimatu oraz tego, jak skonstruowano misje i wkomponowano wybory moralne w rozgrywkę. Cudo!

9.5

Sam & Max: Sezon 1 (PC) Ekspert 25 lipca 2016

Nie sądziłem, że kiedyś trafię na grę, za której największą siłę uznam polski dubbing. Sam & Max (czyt. Wojciech Mann & Jarosław Boberek) zweryfikowali ten pogląd – ba, wprost nie mogę się zmusić do sięgnięcia po drugi sezon albo klasyczne Hit the Road, mając świadomość, że słyszałbym tam oryginalnych aktorów głosowych. No dobra, ale 8.5 nie dałem za samo wybitne tłumaczenie. Zachwycił mnie również inteligentnie absurdalny humor, wyrażający się tak w sytuacjach czy dialogach, jak i w zagadkach. Cóż, okazuje się, że Telltale Games tworzyło świetne przygodówki również przed The Walking Dead ;-)

8.5

Doom 3: BFG Edition (PC) Ekspert 13 maja 2016

[Ocena dotyczy tylko Dooma 3] Ta gra to dziwoląg – ani rasowa strzelanka, ani horror z prawdziwego zdarzenia. I ten rozkrok odbija jej się czkawką. Oczywiście na moją ocenę wpływa fakt, że wcześniej pokochałem pierwsze odsłony serii, a do nich „trójka” ma się nijak – niby również posyła hordy demonów na samotnego marine z piłą łańcuchową w garści, ale walka w klaustrofobicznych korytarzach nie bawi, tylko męczy. Drętwy model strzelania też nie pomaga. Owszem, bywają tu lepsze momenty, ale to za mało. Trzeba było wybrać konkretny kierunek przy projektowaniu gry… albo chociaż zmienić jej tytuł.

6.0

The Elder Scrolls V: Skyrim (PC) Ekspert 25 marca 2016

The Elder Scrolls to jedna z moich ukochanych serii gier, ale przy Skyrimie miłość do niej trochę zardzewiała. Owszem, badanie sekretów Tamriel znów skradło mi setki godzin i bawiłem się przez ten czas znakomicie, jednak chyba już jestem za stary, by w pełni doceniać to, co reprezentuje sobą dziś The Elder Scrolls. W piątej części seria stała się zbyt sandboksowa, zbyt casualowa i zbyt konsolowa. Prowincja Skyrim zachwyca klimatem, ale to już nie jest ten nieprzyjazny świat, w którym trzeba się odnaleźć na własną rękę, za który pokochałem Morrowinda. Choć i tak wypada lepiej niż w Oblivionie.

8.5

Wiedźmin 3: Dziki Gon (PC) Ekspert 23 marca 2016

Na mało którą grę nakląłem się tyle, co na Wiedźmina 3. Miałem wobec niego gigantyczne oczekiwania, więc przeżywałem każdą niedoróbkę – a trochę ich ten Dziki Gon miał, i to wszędzie, od fabuły po mechanikę. Jednak ile tych mankamentów by nie było, nie zmieniają one faktu, że CD Projekt RED opracował wspaniałą grę – strasznie klimatyczną, okropnie miodną, nieprzyzwoicie wielką, a do tego piękną, inteligentną i dogłębnie polską. Nasza branża growa nie mogła zrodzić lepszego towaru eksportowego! „RED-om” udały się również dodatki, choć Serca z kamienia stawiam znacznie wyżej niż Krew i wino.

9.0

Assassin's Creed: Brotherhood (PC) Ekspert 17 marca 2016

Słowo, które najlepiej oddaje to, co czułem, odkładając pad po przejściu Brotherhooda, brzmi: zażenowanie. Makabrycznie rozciągnięta walka z finałowym bossem idealnie podsumowała całą przygodę, w podobny sposób sztucznie wydłużaną w nieskończoność (jeszcze jedno zadanie śledzenia kogoś, a bym zwariował). Poza tym należało doszlifować fundamentalną mechanikę rozgrywki (choćby SI przeciwników), zamiast tworzyć multiplayer i jakieś quasi-strategiczne metagry. Szkoda, że tak wyszło, bo zaczynało się cudnie – Rzym był piękny, Ezio charyzmatyczny, a opowieść o Pierwszej Cywilizacji naprawdę ciekawa.

6.5

Assassin's Creed II (PC) Ekspert 17 marca 2016

Słowo „rewolucja” jak ulał pasuje do tego, co wydarzyło się między pierwszą a drugą częścią Assassin’s Creed – ale wcale nie jestem zachwycony kierunkiem rozwoju serii. Jasne, Ezia z marszu polubiłem, a renesansowej Italii nie sposób było nie dać się zauroczyć, jednak Ubisoft nie zaimponował mi tą sandboksowością „dwójki”. Choć uboga w treść i na dłuższą metę żmudna, „jedynka” miała unikalny charakter i potrafiła bezkompromisowo kształtować zarówno opowieść, jak i rozgrywkę, nie kłaniając się tłumom (zresztą była przełomem w historii gier). Niemniej Assassin’s Creed II też dał mi dużo radości.

8.0

Polecam Gry Polecane po premierze

Night in the Woods

Night in the Woods [PC]

Hand of Fate

Hand of Fate [PC]

Sacred 2: Fallen Angel

Sacred 2: Fallen Angel [PC]

Titanfall 2

Titanfall 2 [PC]

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch [PC]

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice [PC]

Freedom Fighters

Freedom Fighters [PC]

Call of Duty: World at War

Call of Duty: World at War [PC]

Prey (2006)

Prey (2006) [PC]

Colin McRae: DiRT 2

Colin McRae: DiRT 2 [PC]

Dishonored: Death of the Outsider

Dishonored: Death of the Outsider [PC]

Project Gotham Racing 4

Project Gotham Racing 4 [X360]

Dishonored 2

Dishonored 2 [PC]

Zobacz Wszystkie

Nie polecam

FlatOut 3: Chaos & Destruction

FlatOut 3: Chaos & Destruction [PC]

Colin McRae Rally

Colin McRae Rally [PC]

Rally Poland

Rally Poland [PC]

Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Heroes of Might & Magic III: HD Edition [PC]

Ostatnio Oglądane

The Longest Five Minutes

The Longest Five Minutes [PC]

Owlboy

Owlboy [PC]

Owlboy

Owlboy [Switch]

Owlboy

Owlboy [X360]

Eisenwald: Blood of November

Eisenwald: Blood of November [PC]

Beholder

Beholder [PC]

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile [AND]

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile [iOS]

Planet Coaster

Planet Coaster [PC]

God of War

God of War [PS4]

Moja Kolekcja Gier

Swoją kolekcję gier tworzysz wybierając na karcie w Encyklopedii Gier przycisk i zaznaczając opcję Grałem.

Twoje rekomendacje

To gry, które polecasz lub odradzasz. Wybierając w serwisie przy grach "łapkę w górę" (Polecam) lub "łapkę w dół" (Nie polecam) możesz zaprezentować innym czytelnikom swoje rekomendacje.

Ocenione

Zapisujemy oceny, które wystawiasz grom w serwisie. Lista ocenionych pozycji znajduje się na stronie twojego profilu i nie może być przez ciebie edytowana.

Obserwowane

Gry obserwowane są widoczne tylko dla Ciebie. Ich listę znajdziesz na swoim profilu w zakładce Obserwowane Gry.

Oglądane

To lista gier, których strony ostatnio odwiedziłeś w Encyklopedii Gier.