Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 2 czerwca 2017, 16:17

bullshot

Statyczna grafika imitująca screenshot z gry, stworzona i opublikowana przez wydawcę lub dewelopera w celach promocyjnych. Zazwyczaj zaprezentowana na niej jakość oprawy graficznej znacząco przewyższa to, co gracze otrzymują w finalnym produkcie. Sam termin bullshot pochodzi natomiast od kombinacji słów bullshit (ang. bzdura) i screenshot (ang. zrzut ekranu).

Można przyjąć, że bullshoty dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym są grafiki będące jedynie wizją tego, jak docelowo ma wyglądać dana produkcja. Drugim są faktyczne zrzuty ekranu, przed publikacją poddane obróbce i odpowiednio podrasowane, by prezentowały się jak najbardziej efektownie.

Początkowo kampania promocyjna gry Race Driver: GRID opierała się na bullshotach. - 2017-06-02
Początkowo kampania promocyjna gry Race Driver: GRID opierała się na bullshotach.

Z uwagi na swoją specyfikę, bullshoty nie mają zbyt dobrej sławy wśród graczy, którzy uważają stosowanie tego typu zabiegów za oszustwo. Częstotliwość publikacji bullshotów w mediach jest wprost proporcjonalna do czasu pozostałego do premiery danego tytułu.