Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące podzielony ekran PS2 8

W przypadku podzielonego ekranu (split-screen) gracze nie łączą się z siecią – lokalną ani internetową – bo multiplayerowa rozgrywka toczy się na jednej konsoli czy komputerze. Dwoje lub więcej graczy – zazwyczaj maksymalnie czworo – bierze udział w zabawie równocześnie, a dla każdego z nich wydzielony zostaje indywidualny kawałek ekranu na telewizorze lub monitorze. Split-screen jest najpopularniejszy na konsolach, w gatunkach takich jak strzelanki czy gry wyścigowe.

Sega Classics Collection
Sega Classics Collection

Zręcznościowe 22 marca 2005

Sega Classics Collection to zbiór dziewięciu zróżnicowanych tytułów, które niegdyś królowały na automatach do gier. W skład pakietu wchodzą Monaco GP, Virtua Racer, Outrun, Alien Syndrome, Tant R & Bonanza Bros, Columns, Fantasy Zone, Golden Axe oraz Space Harrier.

PS2

Winback 2: Project Poseidon
Winback 2: Project Poseidon

Akcji 25 kwietnia 2006

Winback 2: Project Poseidon jest grą akcji, nawiązującą klimatem do politycznych thrillerów. Tytuł został opracowany przez studio Cavia, odpowiedzialne także za pierwszą odsłonę gry, o nazwie Covert Operations.

PS2

NASCAR Thunder 2002
NASCAR Thunder 2002

Wyścigi 15 października 2001

Kolejna gra wyścigowa w wykonaniu koncernu Electronic Arts, w której zasiadamy za sterami jednego z kilkudziesięciu tytułowych pojazdów. Na uwagę zasługują rozbudowane tryby zabawy - pełnoprawne mistrzostwa oraz kariera.

PS2

Dave Mirra Freestyle BMX 2
Dave Mirra Freestyle BMX 2

Sportowe 27 sierpnia 2001

Kontynuacji słynnej gry sportowej. Podobnie jak wcześniej, bierzemy udział w serii prób mających za zadanie wykonywanie akrobacji przy użyciu tytułowych rowerów. Na uwagę zasługują wyjątkowo rozbudowane projekty plansz.

PS2

SpongeBob SquarePants: Lights, Camera, Pants!
SpongeBob SquarePants: Lights, Camera, Pants!

Przygodowe 19 października 2005

SpongeBob SquarePants: Lights, Camera, Pants! to kolejna gra przedstawiająca perypetie bohaterów serialu animowanego wykreowanego przez stację telewizyjną Nickleodeon. Oczywiście, rej wodzi tytułowy SpongeBob, ale swoją obecność zaznaczają również jego przyjaciele, m.in. Patrick, Squidworth, Sandy, Plankton czy Mr. Krabs.

PS2

Frogger's Adventures: The Rescue
Frogger's Adventures: The Rescue

Zręcznościowe 23 października 2003

Trójwymiarowa odmiana przygód jednej z najpopularniejszych wirtualnych żab, tytułowego Froggera, który po raz pierwszy zaistniał w świecie elektronicznej rozrywki kilkanaście lat temu, jeszcze za czasów świetności popularnych automatów do gier.

PS2

Army Men: Air Attack - Blade's Revenge
Army Men: Air Attack - Blade's Revenge

Akcji 23 marca 2001

Typowa zręcznościówka, w której zasiadamy za sterami śmigłowca bojowego i eliminujemy pojawiających się w okolicy przeciwników. W walkach biorą udział plastikowe żołnierzyki.

PS2

Jackass: The Game
Jackass: The Game

Akcji 24 września 2007

Jackass: The Game jest wirtualną wersją popularnego amerykańskiego programu rozrywkowego, nadawanego przez telewizję MTV. Pierwowzór omawianej gry to produkt dość kontrowersyjny, gdyż traktuje głównie o efektownych i cokolwiek głupawych popisach kaskaderskich, grożących nierzadko trwałym kalectwem lub nawet śmiercią.

PS2

NASCAR 08
NASCAR 08

Wyścigi 23 lipca 2007

Kolejna część bardzo popularnej serii gier wyścigowych. Lista nowości na rok 2008 obejmuje między innymi nowe modele pojazdów, czy też bardziej rozbudowany multiplayer, przewidujący zabawę w Sieci.

PS2

The Jungle Book: Rhythm n' Groove
The Jungle Book: Rhythm n' Groove

Towarzyskie 11 lutego 2003

The Jungle Book: Rhythm n' Groove to gra taneczna, której pierwowzorem jest historia losów Mowgliego, zaprezentowana przez wytwórnię Walta Disney’a (polski tytuł: Księga dżungli). Opowieść ta traktuje o małym chłopcu, zagubionym w lesie, którego jedynymi opiekunami i zarazem najlepszymi przyjaciółmi są dzikie zwierzęta.

PS2

Shaun Palmer's Pro Snowboarder
Shaun Palmer's Pro Snowboarder

Sportowe 13 listopada 2001

Gra o tematyce sportowej, pod wieloma względami przypominająca serię "Tony Hawk's Pro Skater". Podstawowa różnica polega na tym, iż triki wykonujemy przy użyciu deski snowboardowej.

PS2

Army Men: Sarge's Heroes 2
Army Men: Sarge's Heroes 2

Akcji 3 stycznia 2001

Klasyczna gra akcji. Wcielamy się w jedną z dwóch grywalnych postaci, strzelając do pojawiających się na ekranie plastikowych żołnierzyków.

PS2

SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault
SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault

Akcji 7 listopada 2006

SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault to mieszanka gry akcji i elementów taktycznych, zaprojektowana przez developerów ze studia Zipper Interactive. Rzeczą, wyróżniającą amerykański produkt spośród innych tytułów tego typu, jest fakt, iż tytuł ten powstał we współpracy z militarną organizacją Naval Special Warfare Command

PS2

Star Trek: Encounters
Star Trek: Encounters

Zręcznościowe 4 października 2006

Star Trek: Encounters jest kosmicznym symulatorem z przewagą elementów zręcznościowych, aczkolwiek nie brakuje w nim wątków taktycznych. Wszystko dzieje się w tytułowym świecie "Gwiezdnej Wędrówki".

PS2

Deer Hunter
Deer Hunter

Symulacje 22 grudnia 2003

Klasyczny symulator łowiecki, po raz pierwszy w wersji przeznaczonej na konsolę PlayStation 2. Wcielamy się w postać myśliwego i polujemy na kilkadziesiąt różnych gatunków zwierząt.

PS2

Gladius
Gladius

Strategiczne 28 października 2003

Połączenie strategii taktycznej oraz gry role-playing. Wcielamy się w jedną z dwóch różnych postaci i przystępujemy do walk organizowanych na różnego rodzaju arenach. Pojedynki rozgrywane są w systemie turowym.

PS2

Tokyo Xtreme Racer DRIFT 2
Tokyo Xtreme Racer DRIFT 2

Wyścigi 17 kwietnia 2007

Tokyo Xtreme Racer DRIFT 2 to kolejna część dość rozbudowanego cyklu wyścigów samochodowych i bezpośrednie rozwinięcie pomysłów, zaprezentowanych w pierwszej odsłonie mini-serii TXR DRIFT. Ponownie mamy więc okazję pojeździć sporą ilością wozów z rozmaitych stajni, rozwijając na prostych niebotyczne prędkości, paląc ogumienie na ostrych zakrętach etc.

PS2

Lumines Plus
Lumines Plus

Logiczne 15 lutego 2007

Lumines Plus jest grą logiczną, należącą do znanego cyklu, przeznaczonego początkowo dla PlayStation Portable. Popularność serii wśród posiadaczy PSP sprawiła, że developerzy postanowi rozszerzyć grono jej fanów o użytkowników PlayStation 2. Zasady gry niczym nie różnią się od poprzedniczek. Należy w odpowiednim miejscu umieścić spadające czteroczęściowe bloki o dwóch kolorach.

PS2

Racing Simulation 3
Racing Simulation 3

Symulacje 31 października 2003

Kolejna propozycja firmy Ubisoft skierowana do miłośników wyścigów Formuły Pierwszej, niestety nie posiadająca oficjalnej licencji FIA.

PS2

NTRA Breeders' Cup World Thoroughbred Championships
NTRA Breeders' Cup World Thoroughbred Championships

Wyścigi prace wstrzymane

NTRA Breeders' Cup World Thoroughbred Championships to symulacja wyścigów konnych, która wyszła spod rąk programistów studia Bethesda Softworks (znanego na całym świecie z sagi The Elder Scrolls). Warto dodać, że jest to jedyna gra o tej tematyce oficjalnie licencjonowana przez amerykańską organizację NTRA.

PS2

Circus Maximus: Chariot Wars
Circus Maximus: Chariot Wars

Wyścigi 5 lipca 2002

Circus Maximus: Chariot Wars studia Kodiak Interactive to gra akcji, łącząca elementy wyścigów i bijatyki. Twórcy tytułu inspirację czerpali między innymi z filmu Ben-Hur i Gladiator. Fabuła przenosi nas do starożytnego Rzymu, w czasy wielkich igrzysk. Wcielamy się w postać zawodnika startującego w wyścigach rydwanów.

PS2

Guitar Hero II
Guitar Hero II

Towarzyskie 7 listopada 2006

Druga część bestsellerowej serii gier muzycznych, w których za pomocą kontrolera przypominającego prawdziwą gitarę odgrywamy dziesiątki rockowych i metalowych hitów.

PS2

Under the Skin
Under the Skin

Akcji 12 października 2004

Zwariowana zręcznościówka, w której wcielamy się w postać przybysza z innej planety. Kluczowy punkt programu stanowi podszywanie się pod mieszkańców planety, w celu płatania im różnorakich figlów.

PS2

Zapper
Zapper

Zręcznościowe 5 listopada 2002

Gra platformowa stworzona przez doświadczony zespół Blitz Game, twórców głośnego tytułu Frogger 2: Swampy’s Revenge. Gracz może pokierować tytułowym bohaterem Zapperem i odnaleźć jego brata Zippera, porwanego przez niegodziwą królową srok - Maggie.

PS2