Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 marca 2023, 16:00

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Ta karta jest lepsza od RTX-a 3090 Ti w QHD, a kosztuje znacznie mniej

Gracze liczyli na to, że premiera kart Nvidia GeForce z serii RTX 40 przyniesie znaczny spadek cen układów poprzedniej generacji. Tak się jednak nie stało. Dlatego też, mimo że świeże modele są drogie, to i tak często stanowią lepszy wybór niż RTX-y 30.

Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity ma 7680 rdzeni CUDA i 12 GB pamięci VRAM GDDR6X o przepustowości 504 GB/s. W trybie Boost taktowanie rdzenia osiąga 2610 MHz. Karta korzysta z trzywentylatorowego systemu chłodzenia. Aby wszystko działało tak, jak należy, producent zaleca użycie zasilacza o mocy 750 W. Potrzebne są też dwie wtyczki 8-pinowe. Na zestaw wyjść wideo składają się: trzy porty DisplayPort w wersji 1.4a oraz HDMI 2.1a.

Nie jest to karta do grania w Full HD. W tak niskiej rozdzielczości nie uda się wykorzystać potencjału tego układu graficznego. W takim przypadku więcej sensu ma zakup czegoś tańszego. Po RTX-a 4070 Ti powinni sięgnąć gracze z monitorem o rozdzielczości co najmniej 2560 x 1440 pikseli. W takiej rozdziałce GPU wykręca często grubo ponad 100 klatek na sekundę w grach single player uruchomionych z najwyższymi detalami. Pozwala to w pełni wykorzystać matrycę z wysokim odświeżaniem. Po zmianie rozdzielczości na 4K w większość tytułów będzie można pograć z płynnością na poziomie co najmniej 60 klatek (średnio) – wiele zależy tu od ustawień jakości oprawy.

PLUSY:
  1. bardzo wysoka wydajność w QHD i 60 fps-ów w 4K;
  2. niezła kultura pracy – jest dość cicha;
  3. stosunkowo niski pobór prądu;
  4. 5 lat gwarancji po rejestracji produktu;
  5. można ją znaleźć w cenie zbliżonej do niektórych RTX-ów 3080.
MINUSY:
  1. na fabrycznych ustawieniach jest dość gorąca, ale nie przekracza bezpiecznej temperatury.

Przeglądając wyniki testów, pokazujących, jak bardzo grzeją się RTX-y 4070 Ti różnych producentów, można zauważyć, że Zotac to jedna z gorętszych kart. Dopiero głębsza analiza pozwala zrozumieć dlaczego. Okazuje się, że chłodniejsze konstrukcje bardzo często utrzymują niską temperaturę pracy kosztem jej kultury. Krótko mówiąc, wentylatory pracują na dużych obrotach i są słyszalne już przy stosunkowo niskich i całkowicie bezpiecznych temperaturach. W przypadku Zotaca system chłodzenia rozpędza się wolniej, przez co jest cichy nawet przy dużym obciążeniu. Zaawansowani użytkownicy mogą opracować samodzielnie krzywą „wiatraków” i zdecydować, czy bardziej zależy im na niższej temperaturze, czy ciszy.

Ta karta jest lepsza od RTX-a 3090 Ti w QHD, a kosztuje znacznie mniej - ilustracja #1
Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity nie jest najlepszy ani najgorszy w żadnym z istotnych aspektów. To typowy średniak, którego można znaleźć w sklepach za znacznie mniejsze pieniądze niż niektóre konkurencyjne propozycje.

Wydaje się, że jedna z lepszych okazji na zakup karty RTX-a 4070 Ti już minęła. Niedługo po premierze najtańsze warianty kosztowały bowiem 4300-4400 zł, czyli nieznacznie – bo w niektórych przypadkach tylko o 100 zł – więcej niż RTX 3080. Od tego czasu ceny nowych modeli zdążyły wzrosnąć o kilkaset złotych, choć jedne z najbardziej podstawowych wariantów, tak jak prezentowany Zotac, w dalszym ciągu są możliwe do nabycia za niewiele więcej niż słabsze i bardziej prądożerne karty poprzedniej generacji.

Cena w dniu publikacji: 4 449 zł (Allegro), 4 749 zł (OleOle!, RTV EURO AGD, Amazon.pl)

Kup Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity na Allegro

Kup Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity w OleOle!

Kup Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity w RTV EURO AGD

Kup Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity na Amazon.pl

Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity – opinie

Niemal każdy, kto zakupił kartę, jest bardzo zadowolony z tego wyboru. Wariant od Zotaca jest wydajny, ma niebanalny design i charakteryzuje się wysoką kulturą pracy. Niepochlebne opinie zdarzają się rzadko i ciężko je traktować poważnie, bo wystawiają je zwykle osoby, które obudziły się z ręką w nocniku, ponieważ nie sprawdziły wcześniej, jakie wtyczki są potrzebne do zasilenia urządzenia.

Fajnie, że nie jest to ogromna karta, a działa równie dobrze, jak RTX 3080 Ti czy nawet RTX 3090 z poprzedniej generacji. Kupiłem RTX-a 4070 Ti w czasie, gdy starsze modele były nadal sprzedawane po wysokich cenach. Cieszę się, że dokonałem zakupu karty z serii RTX 40 zamiast modelu z serii RTX 30. Ponadto TDP RTX-a 4070 Ti wynosi 285 W, czyli tyle samo, co TDP mojej starej karty graficznej, tj. GTX-a 1080 Ti. Pod względem poboru prądu nic się u mnie nie zmieniło. Wersja Zotac potrzebuje tylko dwóch 8-pinowych złączy, które podpina się do adaptera kabla zasilającego Nvidia. Podoba mi się ten model, chociaż wiem, że w zasadzie ceny wszystkich kart są zdecydowanie za wysokie. Zotac stworzył świetną i dobrze wyglądającą konstrukcję, czego nie mogę powiedzieć o produktach Gigabyte i ASUS.

– Valente

Karta sprawuje się doskonale. Działa dobrze pod obciążeniem, jest bezgłośna, a w grach pozwala uzyskać ponad 100 klatek na sekundę w rozdzielczości 1440p. Nie wiem, co za tym stoi, ale jest przystępna cenowo. Zapłaciłem za nią 850 dolarów (użytkownik z USA; to około 3 800 zł – dop. red.). Podoba mi się także oprogramowanie Firestorm do monitorowania karty. Produkt spełnił wszystkie oczekiwania.

– Amazon Customer

Nie byłem wielkim fanem kart graficznych Zotac, ale tym razem postanowiłem dać im szansę i zostałem mile zaskoczony. Uważam, że ten producent oferuje najlepiej wyglądający model RTX-a 4070 Ti. Przesiadłem się z RTX-a 3080 10 GB i jak dotąd jestem bardzo zadowolony z wydajności nowej karty.

– Adam

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!