Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 maja 2022, 16:36

Znaleźli sposób, żeby zhakować wyłączonego iPhone'a. Apple nie komentuje

Istnieje ryzyko, że wyłączony iPhone z najnowszą wersją iOS może zostać zhakowany. Do takiego wniosku doszli badacze z niemieckiego uniwersytetu.

Źródło fot. powyżej: Mia Baker / Unsplash.

Dzięki nowej funkcji iPhone’a można zlokalizować, nawet gdy jest wyłączony. Jeśli telefon był wcześniej zhakowany, chip Bluetooth może zostać użyty do zdalnego instalowania złośliwego oprogramowania. Nawet, gdy telefon jest wyłączony. Dowiedzieli się o tym badacze z niemieckiej publicznej uczelni Technische Universität Darmstadt. Swoim odkryciem podzielili się w opublikowanym dokumencie.

Malware dzięki chipowi Bluetooth

Wgranie złośliwego oprogramowania na wyłączonego iPhone’a jest możliwe dlatego, że część chipów nadal pozostaje aktywna. Ma to umożliwić np. zlokalizowanie zaginionego urządzenia, nawet gdy nie wiemy, czy jest uruchomione. Z drugiej strony niesie to jednak ryzyko wystawienia się na hakerski atak – przynajmniej według teorii badaczy.

Tutaj kupisz iPhone’y

Winny ma być chip odpowiedzialny za Bluetooth, bo to właśnie na nim można zainstalować malware. Naukowcy zaznaczają jednak, że możliwe jest to dopiero po uprzednim zhakowaniu telefonu. Ich badania opierają się też w całości na teorii, bo nie ma jeszcze dowodów na to, że coś takiego się wydarzyło. Oni sami też podobnego eksperymentu nie przeprowadzili.

Nie tylko Bluetooth

Badacze wskazują na fakt, że chipy odpowiedzialne za NFC również mogą zostać wykorzystane przez hakerów. To dlatego, że aktywne są także wtedy, gdy telefon jest pozornie wyłączony. Pozornie, bo używa niskich zasobów energii, by zawsze można było właśnie go zlokalizować czy też skorzystać z np. Apple Pay.

Ryan Duff, specjalista od zabezpieczeń znający się również na iOS, utrzymuje, że nie ma na razie większych powodów do paniki. Badacze z niemieckiego uniwersytetu wprawdzie znaleźli lukę, ale nie udowodnili, że zhakowanie chipu pozwoli przejąć kontrolę nad telefonem i zdalnie zmodyfikować oprogramowanie mobilnego urządzenia.

Co więcej, Duff uspokaja, iż nawet gdyby doszło do scenariusza nakreślonego przez naukowców, to haker zyskałby cenne dane dopiero po włączeniu telefonu. Apple na ten moment nie skomentowało sprawy, mimo iż zostało poinformowane o nowym odkryciu.

Znaleźli sposób, żeby zhakować wyłączonego iPhonea. Apple nie komentuje - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.