Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2022, 11:59

autor: Eklerek

Zhakowane konta YouTube promowały Ethereum - wśród nich Plejada i Przegląd Sportowy

W nocnym ataku hakerzy mieli przejąć nawet 21 tysięcy kanałów w serwisie YouTube. Następnie uruchomili na nich transmisje namawiające do inwestowania w Ethereum, wyłudzając od użytkowników nawet kilkaset tysięcy złotych.

W SKRÓCIE:
  • Internauci donoszą o zmasowanym ataku hakerskim na tysiące kont w serwisie YouTube.
  • Hakerzy przejmowali kontrolę nad kanałami znanych portali i uruchamiali transmisje wyłudzające pieniądze pod przykrywką inwestowania w Ethereum (ETH).
  • Ofiarami miały paść m.in. Onet Plejada i Przegląd Sportowy.

Według obserwatorów w nocy z 12 na 13 stycznia miał miejsce zmasowany atak hakerski na konta w serwisie YouTube. Ofiarą mogło paść nawet 21 tys. kanałów, na których hakerzy uruchomili transmisje namawiające do inwestowania w Ethereum (ETH).

Wśród przejętych kanałów były podobno Onet Plejada i Przegląd Sportowy, o czym informuje przynajmniej kilku użytkowników Twittera.

Zhakowane konta YouTube promowały Ethereum - wśród nich Plejada i Przegląd Sportowy - ilustracja #1
Źródło: Mateusz Stańczyk/Twitter.

Na zrzutach ekranu udostępnionych przez internautów widać zmienioną nazwę kanału, uruchomioną transmisję na żywo, a także ostatnie filmy pochodzące z serwisów Onet Plejada i Przegląd Sportowy.

Zhakowane konta YouTube promowały Ethereum - wśród nich Plejada i Przegląd Sportowy - ilustracja #2
Źródło: Michał Moch/Twitter.

Jak tłumaczy Adrian Orłów, prowadzone transmisje służyły wyłudzaniu od widzów pieniędzy:

Oszustwo polega na tym, że jest to giveaway tokenów. W zamian za przesłanie oszustom x eth obiecują odesłanie zwielokrotnionej wartości. Oczywiście to nigdy nie ma miejsca, a w zaledwie pół godziny od rozpoczęcia promocji scamu zarobili oni 300 tysięcy złotych

Przejęcie kanałów gwarantowało, że użytkownicy obserwujący np. Przegląd Sportowy zobaczą relację na żywo. Choć nazwa zhakowanego konta została zmieniona, kwota wyłudzonych pieniędzy wskazuje, że przynajmniej część subskrybujących zaufała treściom wyświetlanym na śledzonym kanale.

Nocna pora ataku miała pewnie służyć opóźnieniu reakcji administracji kanałów i wydłużeniu czasu, w którym hakerzy będą w stanie transmitować treści, zanim portale odzyskają nad nimi kontrolę. Serwis Onet nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie. Obecnie nie ma też śladu po wspomnianym ataku.

Zhakowane konta YouTube promowały Ethereum - wśród nich Plejada i Przegląd Sportowy - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.