Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 listopada 2022, 19:00

autor: Kamil Cuber

Zbudował wydajny komputer w cenie RTX 4080

Znany youtuber Kyle Hansen (Bitwit) zaprezentował komputer, jaki udało mu się złożyć w cenie nowego RTX-a 4080.

Źrodło fot. YouTube | Bitwit
i

Niedawną premierę karty graficznej RTX 4080 nie można raczej uznać za udaną. Wysoka cena w połączeniu z niezadowalającą wydajnością dość mocno zirytowały społeczność graczy. Wobec tego znany youtuber Kyle Hansen, znany szerzej jako Bitwit, zaproponował alternatywę i złożył cały zestaw komputerowy w cenie wspomnianej wcześniej karty oraz przeprowadził jego testy. Zaczynając jednak od początku - co możemy znaleźć w środku?

Podstawą zestawu są procesor Ryzen 5 5600X i karta graficzna Asus TUF Radeon RX 6800 XT. Oczywiście, wybór komponentów od „czerwonych” jest przytykiem autora w stronę Nvidii, co potwierdził w swoim materiale, pokazując rzekomą paczkę od „zielonych”, w której oprócz RTX-a 4080 znalazły się takie rzeczy jak gaśnica czy zupka instant. Oprócz tego w kwocie poniżej 1200 dolarów udało się twórcy zakupić 32 GB pamięci G.SKILL DDR4-3600, płytę główną MSI B550-A PRO oraz dysk 1 TB TeamGroup MS30 M.2. Wszystkie te elementy zostały zainstalowane w obudowie Phanteks Eclipse P300A. Za dostarczanie energii zestawowi odpowiadał zasilacz EVGA 600BQ.

Zbudował wydajny komputer w cenie RTX 4080 - ilustracja #1
Zawartość rzekomej paczki od Nvidii. Źródło: YouTube | Bitwit.

Z testów możemy zauważyć, że komputer bardzo dobrze radzi sobie w grach nawet w 1440p. W Forzie Horizon 5 złożony zestaw generował średnio 110 fps, a 1% low wynosił 83 fps. Dla porównania prezentowany przez Bitwita RTX 4080 FE był w stanie wyświetlić zawrotne 0 fps, co wynika z faktu, że niestety reszta wymaganych podzespołów nie zmieściła się w budżecie.

Zbudował wydajny komputer w cenie RTX 4080 - ilustracja #2
Porównanie wydajności opisywanego zestawu w stosunku do RTX-a 4080. Źródło: YouTube | Bitwit.

Pomijając jednak żarty ze strony twórcy filmu, stale rosnące ceny sprzętu już teraz potrafią mocno zirytować dużą część użytkowników, szczególnie jeśli z wygórowanymi kosztami nie idzie w parze wysoka wydajność - co udowodniła premiera RTX-a 4080. Pozostaje więc mieć tylko nadzieję, że w przyszłości Nvidia postara się lepiej dopasować ceny do możliwości swoich produktów, a takie porównania nie będą potrzebne.

Zbudował wydajny komputer w cenie RTX 4080 - ilustracja #3
Wzrost premierowych cen kart graficznych od Nvidii. Źródło: YouTube | Bitwit.
Zbudował wydajny komputer w cenie RTX 4080 - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.