Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 września 2022, 15:36

autor: Kamil Cuber

Obrazy tworzone przez AI już są zakazywane

Niektóre portale zrzeszające artystów oficjalnie zakazały publikowania obrazów tworzonych przez sztuczną inteligencję.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Windows

Zalew grafik generowanych przez sztuczną inteligencję na początku mógł wydawać się dość zabawny i ciekawy, lecz teraz sprawia coraz więcej problemów zarówno artystom, jak i odbiorcom. W związku z tym niektóre serwisy łączące twórców zdecydowały się ogłosić oficjalny zakaz publikowana treści stworzonych przez AI.

Obrazy tworzone przez AI już są zakazywane - ilustracja #1
Niektórzy użytkownicy portali dla artystów narzekają, że nie mogą sprawiedliwie oceniać efektów pracy autorów ze względu na to, iż nie wiedzą, czy dana grafika powstała przy pomocy AI czy nie. Źródło: Twitter | Minefacility.

Jak donosi portal Ars Technica, obecnie zakaz obowiązuje na platformach zrzeszających internetowych artystów, takich jak: Newgrounds, Inkblot Art oraz Fur Affinity. Wynika on z chęci ochrony stron przed masowym publikowaniem przez użytkowników obrazów generowanych przez AI, co potwierdza w oficjalnym ogłoszeniu portal Newgrounds:

Chcemy skupić się na sztuce tworzonej przez ludzi i nie zalewać portalu sztuką generowaną komputerowo.

Obrazy tworzone przez AI już są zakazywane - ilustracja #2
Niektórzy nie są zadowoleni ze sztuki AI na dużych portalach. Źródło: Twitter | RJ Palmer.

Warto przy tym zaznaczyć, że największe portale dla artystów – DeviantArt i ArtStation – na razie nie wprowadziły żadnych zmian w swojej polityce odnośnie sztucznej inteligencji. Jednak wielu znanych artystów zaczyna coraz głośniej wyrażać swoje niezadowolenie z tego powodu.

Obrazy tworzone przez AI już są zakazywane - ilustracja #3
Grafika wygenerowana przez AI, która zajęła 1. miejsce w konkursie sztuki w USA. Źródło: Twitter | Genel Jumalon

Oczywiście wprowadzenie ograniczeń mocno podzieliło społeczność. Niektórzy byli zadowoleni, że ktoś zajął się ochroną twórczości artystycznej. Inni natomiast sprzeciwiali się temu, uznając AI jedynie za narzędzie. Niemniej można się spodziewać, że tak wielki zalew grafiki generowanej przez sztuczną inteligencję nie ułatwi rozwoju młodym artystom.

Obrazy tworzone przez AI już są zakazywane - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.