Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2022, 13:35

Youtuber podejrzewany o rozbicie samolotu dla wyświetleń. Śledztwo trwa

Youtuber opublikował na swoim kanale nagranie z katastrofy lotniczej. Internauci komentują je krytycznie, zarzucając autorowi rozbicie własnej maszyny dla wyświetleń. Ruszyło śledztwo w tej sprawie.

W SKRÓCIE:
  • youtuber opublikował nagranie z katastrofy własnego samolotu;
  • niektórzy zarzucają mu, że rozbił go intencjonalnie;
  • Federalna Administracja Lotnictwa uruchamiła dochodzenie w tej sprawie.

Trevor Jacob, amerykański olimpijczyk (Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku) i youtuber, opublikował na swoim kanale nagranie z katastrofy lotniczej. Widać na nim, jak 24 listopada 2021 roku, podczas przelotu z Lompoc City do Mammoth Lakes w Kalifornii ma kłopoty z silnikiem samolotu i opuszcza kabinę, skacząc na spadochronie. Trevor, który pilotował tę maszynę, wychodzi bez poważnych obrażeń, ale ona sama zostaje zniszczona. Kamery w niej zamontowane rejestrują obraz aż do momentu uderzenia w grunt.

Choć autor nagrania twierdzi, że był to nieszczęśliwy wypadek, FAA (Federal Aviation Administration – Federalna Administracja Lotnictwa) wszczęła śledztwo w tej sprawie. Jacob może być podejrzany o intencjonalne rozbicie samolotu dla zdobycia sławy. Trzeba przyznać, że to ostatnie się udało – nagranie zdobyło już ponad milion wyświetleń.

Dopóki śledztwo nie zostanie zakończone, nie można wyrokować, lecz inni piloci zwracają uwagę na parę rzeczy. Trevor Jacob od momentu startu ma założony spadochron. W cywilnym lotnictwie nie postępuje się w ten sposób, gdyż jest to niepraktyczne (choć taki środek bezpieczeństwa jest na ogół na wyposażeniu kabiny). Trevor twierdzi, że zawsze lata z założonym spadochronem, co jest nieprawdą, o czym można się łatwo przekonać, przeglądając jego wcześniejsze nagrania.

Youtuber podejrzewany o rozbicie samolotu dla wyświetleń. Śledztwo trwa - ilustracja #1
Rozbity samolot youtubera. Źródło: Instagram / Trevor Jacob

W komentarzach internauci dołożyli swoje trzy grosze. W pewnym momencie widać, że selektor paliwa jest odłączony a kamera, która mogłaby rejestrować panel instrumentów, została wyłączona przed awarią silnika. W przypadku takiej awarii lepszym wyjściem jest znalezienie miejsca do wylądowania podczas swobodnego opadania. Lekka maszyna, którą leciał Trevor, powinna w ten sposób pokonać jeszcze kilkanaście kilometrów. Co ciekawe, obecnie film ma wyłączone komentarze.

Czy 5G może być zagrożeniem dla lotnictwa?

Można by to zrzucić na karb błędu wynikającego z niewielkiego doświadczenia. Trevor posiada licencję pilota dopiero od roku. Jeśli śledztwo potwierdzi, że samolot został rozbity z rozmysłem, minimalna kara to utrata uprawnień. Dość prawdopodobne są jednak dodatkowe zarzuty o spowodowanie zagrożenia lotniczego. Szkoda też samego samolotu – był to Taylorcraft BL-65 z 1939 roku, czyli klasyczna maszyna. Trevor Jacob dowiedziawszy się o dochodzeniu, wynajął helikopter i usunął szczątki z miejsca katastrofy.

Youtuber podejrzewany o rozbicie samolotu dla wyświetleń. Śledztwo trwa - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.