Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 października 2022, 12:46

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

YouTube w 4K może stać się płatną funkcją premium

Według źródeł rozdzielczość 4K jest już testowana w USA jako kolejna płatna funkcja YouTube Premium. Gigant na razie milczy w tej sprawie.

Źrodło fot. Unsplash | rupixen
i

O usłudze YouTube Premium (początkowo znanej jako YouTube Red) mogliśmy usłyszeć już w 2015 roku. Subskrybcja funkcjonuje od trzech lat także w Polsce. Najnowsze doniesienia wskazują na to, że Google dalej szuka dodkowego zarobku. Po ostatnim przechodzeniu ze skrajności w skrajność – ogłoszeniu pięciu niepomijalnych reklam i braku reklam w filmach edukacyjnychprawdopodobnie przyszedł czas na ograniczenia w rozdzielczości. Miłośnicy 4K mają powody do obaw.

4K dla koneserów z grubym portfelem

Informacje dotyczące kontrowersyjnego ograniczenia opublikował na Reddicie użytkownik kryjący się pod nickiem Ihatesmokealarms. Pokazał on zrzut ekranu, na którym odtwarzane wideo ma opcję 2160p (czyli inaczej mówiąc – 4K) wraz z napisem „Premium – dotknij, aby ulepszyć”. Wspomniany użytkownik zaznaczył w komentarzu, że korzysta z serwerów w USA. Ciężko znaleźć na razie podobne przypadki, co może sugerować, iż jest to jedynie eksperyment ograniczony do danego regionu.

Ewentualne wprowadzenie opcji płatnego 4K rodzi duże obawy wśród użytkowników YouTube’a. Po pierwsze najwyższą bezpłatną rozdzielczością stanie się 1440p, skutkująca znacznie gorszą jakością na wyświetlaczach 4K. Po drugie serwis może z czasem obniżyć bitrate (jakość) swoich filmów, podobnie jak to zrobił dwa lata temu Netflix. Google nie odniosło się jeszcze do tego tematu, więc wiele osób ma nadzieję, że to tylko kolejny test niewpływający na przyszłość serwisu.

YouTube Premium – najważniejsze informacje

Co obejmuje usługa

  • Brak reklam w serwisie YouTube.
  • Możliwość pobierania filmów i oglądania ich offline.
  • Odtwarzanie w tle (na urządzeniach mobilnych).

Wszystkie powyższe funkcje wspierają także YouTube Music oraz Kids.

Koszt subskrybcji

W chwili pisania materiału pierwszy miesiąc subskrybcji YouTube Premium jest darmowy (wymaga podpięcia karty kredytowej, lecz oferuje możliwość rezygnacji w dowolnym momencie). Każdy kolejny miesiąc kosztuje 23,99 zł.

YouTube w 4K może stać się płatną funkcją premium - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.