Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 stycznia 2022, 15:35

autor: Dawid Wanat

Smartfony Xiaomi z chińską cenzurą treści

Według Tajwańskiej Komisji Komunikacji (NCC) smartfony Xiaomi korzystają z programu blokującego pewne treści o temacie politycznym. Xiaomi zaprzecza zarzutom, a NCC zapowiada dalsze dochodzenie.

Tajwańska Komisja Komunikacji (NCC) otrzymała informację, że sprzedawane na Tajwanie smarfony Xiaomi Mi 10T 5G posiadają aplikacje cenzurujące około 2000 słów o politycznym wydźwięku.

W opublikowanym 6 stycznia komunikacie prasowym NCC stwierdziło, że program pod nazwą „MiAdBlacklisConfigur” może zostać pobrany z serwerów Xiaomi przez siedem zainstalowanych już na smartfonie aplikacji. Oprogramowanie ma na celu wykrywanie słów nacechowanych politycznie, a następnie ukrywanie powiązanych z nimi stron internetowych. Jest ono także w stanie przesyłać historię przeglądania użytkownika na serwery w Pekinie. Blokowane wyrażenia to m.in. „wolny Tybet”, „niepodległy Tajwan”, „niezależne media w Hongkongu” czy „incydent 4 czerwca”. Narzędzie cenzurujące działa w trzech językach – angielskim, chińskim tradycyjnym i chińskim uproszczonym.

Pierwsze doniesienia o cenzurującej technologii NCC otrzymało od litewskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa. W październiku ubiegłego roku komisja sprawdziła pogłoski oraz podzieliła się wnioskami publicznie, aby uświadomić ludzi w kwestii brania pod uwagę takich spraw podczas korzystania ze smarfonów. Obawy dotyczące tej technologii zostały przedstawione Xiaomi, lecz firma zaprzeczyła postawionym zarzutom. Producent oświadczył, że ich produkt nie cenzoruje wiadomości ani nie blokuje żadnych działań użytkownika, takich jak wyszukiwanie, nawiązywanie połączeń czy gromadzenie danych w historii przeglądania.

Według firmy program ma na celu nadzorowanie płatnych treści, aby uchronić użytkowników przed niestosowną zawartością, tj. przemocą, seksem czy mową nienawiści.

NCC zapowiada dalsze dochodzenie w tej sprawie i zamierza sprawdzić, czy Xiaomi nie naruszyło prywatości tajwańskich użytkowników.

Smartfony Xiaomi z Chińską cenzurą treści - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.