Windows Defender może spowolnić procesory Intela

Niektóre procesory Intela mogą mieć problemy z wydajnością. Wszystkiemu winny jest Windows Defender, który negatywnie wpływa na CPU amerykańskiej firmy.

gaming
Marcin "Nicek" Nic29 czerwca 2022
16

Źródło fot. powyżej: Unsplash / Ed Hardie

O problemie wbudowanego oprogramowania antywirusowego donosi portal TechPowerUp. Odkrycie nie byłoby możliwe bez narzędzia Counter Control, opracowanego przez Kevina Glynn’a. Umożliwia ono na monitorowanie oraz rejestrowanie wydajności procesorów Intela. Głównym winowajcą miał być proces ochrony przed złośliwym oprogramowaniem MsMpEng.exe, który zużywał cykle procesorów Intela, negatywnie wpływając na ich wydajność.

Jak wykryto problem z Windows Defender?

Oprogramowanie stworzone przez Kevina odpowiedzialne jest za używanie wszystkich siedmiu sprzętowych liczników wydajności w procesorach Intel Core. Dodatkowo wykorzystywane są również trzy liczniki o stałej funkcji, a każdy z nich może być zaprogramowany w jednym z czterech trybów.

Windows 11 kupisz tutaj

Przyczyną spadku wydajności procesorów Intel jest to, że Windows Defender losowo korzysta z liczników wydajności sprzętowej. Normalne narzędzia systemowe używają tego licznika w trybie 3, aczkolwiek Windows Defender jest ustawiony w trybie 2, co powoduje zajmowanie zasobów systemowych.

Windows Defender może spowolnić procesory Intela - ilustracja #1
Wyniki testów przeprowadzonych w programie Cinebench pokazują skalę problemu. Źródło: TechPowerUp

Do potwierdzenia tej teorii portal TechPowerUp wykorzystał benchmark renderowania Cinebench R23, w którym wykonano testy na procesorze Core i9-10850K. Podczas jednej z prób ochrona w czasie rzeczywistym była włączona, natomiast podczas drugiej TPU wyłączyło tę usługę. Dla pierwszego wariantu testowego uzyskano wynik 15 824 punktów, co oznacza spadek o około 1000 punktów w stosunku do dotychczasowego wyniku całkowitego (16 813). Daje to więc wydajność mniejszą o około 6%.

Wyniki benchmarku jasno pokazują, że błąd w Defenderze powoduje zwiększenie zużycia zasobów, a co za tym idzie, zmniejszenie wydajności procesorów Intela. Co ciekawe, sytuacja ta nie występuje w przypadku procesorów od AMD.

Jak nie stracić wydajności?

Pierwszym sposobem na poradzenie sobie z tą przypadłością byłoby wyłączenie monitorowania w czasie rzeczywistym Windows Defendera. Oczywiście nie polecamy tej metody, bowiem może to narazić komputer na zakażenie szkodliwym oprogramowaniem.

Druga metoda jest mniej inwazyjna, a do jej wykonania potrzebne jest oprogramowanie ThrottleStop. Aplikacja ta posiada funkcję o nazwie „Windows Defender Boost”, która ma zapewnić maksymalną wydajność i dokładne monitorowanie podstawowego zegara efektywnego we wszystkich aplikacjach.

Jak na razie Microsoft nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie. Należy się jednak spodziewać, że firma nie pozostawi tej sytuacji bez żadnej reakcji, a w najbliższym czasie zostanie wydana łatka naprawiająca błąd Windows Defendera.

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Wsparcie dla Manor Lords i poprawa wydajności w Helldivers 2, nowe sterowniki AMD Adrenalin Edition 24.4.1 powinny ucieszyć graczy

Wsparcie dla Manor Lords i poprawa wydajności w Helldivers 2, nowe sterowniki AMD Adrenalin Edition 24.4.1 powinny ucieszyć graczy

Gracz tanio kupił kompletny PC do gier, ponieważ poprzedni właściciel postanowił „dotknąć trawy”

Gracz tanio kupił kompletny PC do gier, ponieważ poprzedni właściciel postanowił „dotknąć trawy”

Asus ROG Ally Z1 vs Z1 Extreme. Co je różni?

Asus ROG Ally Z1 vs Z1 Extreme. Co je różni?

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Opisujemy największe różnice

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Opisujemy największe różnice

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów