Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 stycznia 2022, 12:40

Elon Musk stawia na roboty - mogą stać się dla Tesli ważniejsze od samochodów

Robotyka może stać się ważniejsza dla Tesli od motoryzacji – tak twierdzi Elon Musk. Miliarder podkreśla też znaczenie nowego projektu Tesli, robota o nazwie Optimus.

W SKRÓCIE:
  • roboty mogą stać się ważniejsze dla Tesli niż motoryzacja;
  • Tesla Bot (Optimus) znajdzie zatrudnienie w fabrykach Muska.

Elon Musk uważa, że roboty mogą okazać się ważniejszym produktem od samochodów w Tesli, a robotyka nabierze znacznie większego znaczenia. Podczas jednej z konferencji, jeszcze w 2021 roku, podkreślił znaczenie humanoidalnego Tesla Bota, który nosi nazwę roboczą Optimus:

Tak więc, jeśli chodzi o priorytetowe produkty, myślę, że najważniejszym, który rozwijamy w tym roku, jest robot humanoidalny Optimus. Myślę, że z czasem może on stać się bardziej znaczący niż działalność związana z pojazdami.

Według Elona Muska roboty staną się ważniejsze od samochodów - ilustracja #1
Pierwsza prezentacja "robota" Tesli – Elon Musk ma poczucie humoru. Źródło: YouTube

Maszyna ta ma być gotowa jeszcze w tym roku, a jej koncepcyjny wygląd został zaprezentowany w postaci grafik i przebranego tancerza. Elon Musk uważa, że światu grozi deficyt siły roboczej i prędzej czy później korzystanie z robotów stanie się koniecznością. Podczas zebrania zarządu Wall Street Journal poruszył temat Optimusa:

Ma on potencjał, aby z czasem stać się uogólnionym substytutem ludzkiej pracy. (…) Podstawowym ograniczeniem jest praca. Nie ma wystarczającej liczby ludzi. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić. Ludzi jest za mało. Myślę, że jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji jest niski, szybko malejący wskaźnik urodzeń.

Osłabienie przyrostu naturalnego może być katalizatorem robotyzacji rynku pracy, przynajmniej według Elona Muska. Robot Optimus, gdy już będzie gotowy, trafi najpierw do testów w fabrykach Tesli. Placówki te będą pierwszymi, które zaczną wykorzystywać robotykę w takiej formie i skali.

Jeśli my nie znajdziemy dla niego zastosowania, to nie powinniśmy oczekiwać, że zrobią to inni. Tak więc pierwszą rolą robotów Optimus w Tesli byłoby przenoszenie części w fabryce lub coś podobnego.

Podczas wcześniejszych prezentacji Elon Musk mówił, że Optimus (wtedy jeszcze Tesla Bot) nie będzie posiadał nadludzkich możliwości. Nie będzie ani szybszy, ani silniejszy od człowieka. Mogłoby to oznaczać, że jego zadania w fabryce nie będą wykraczać poza zakres ludzkich standardów i charakteru stanowiska.

Według Elona Muska roboty staną się ważniejsze od samochodów - ilustracja #2
Roboty pracujące zamiast ludzi ukazane w filmie Animatrix. Źródło: YouTube / Studio 4C

Jeśli będzie tak faktycznie, robotyzacja zakładów pracy nie będzie oznaczać zastąpienia np. 100 ludzi kilkoma robotami. Być może potrzebne będzie ich tyle samo, lub nawet więcej. Wszystko zależy od kosztów takiej jednostki i jej ew. opłacalności (np. zużycie energii, serwis). Pomysły Elona Muska mogą wydawać się obiecujące, ale o ich powodzeniu zdecyduje wolny rynek.

Miejmy nadzieję, że robot Tesli będzie trudniejszy do zhakowania niż samochody:

Według Elona Muska roboty staną się ważniejsze od samochodów - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.