Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 października 2022, 13:57

W sklepach brakuje kart graficznych RTX 4090

RTX 4090 nie jest już tak łatwo dostępny, jak miało to miejsce niedługo po premierze. Mimo wysokiej ceny jest chętnie kupowany przez graczy i testerów. W niektórych sklepach zostały ostatnie sztuki.

Źródło fot. Nvidia
i

Wysoka cena i trudne czasy – okazało się, że to zbyt mało, by powstrzymać grającą brać przed wykupywaniem kart graficznych GeForce RTX 4090 ze sklepów. Flagowy układ Nvidii cieszy się całkiem sporą popularnością, na tyle dużą, że zaczyna go już brakować i zakup staje się coraz trudniejszy.

RTX 4090 trudny do znalezienia

Serwis Tom’s Hardware podaje przykład sklepów Newegg w USA, Overclockers w Wielkiej Brytanii czy Mwave w Australii, gdzie zostały pojedyncze sztuki RTX-ów 4090. Wiele osób spodziewa się, że Nvidia w odpowiedzi na braki zwiększy produkcję. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne.

Tom’s Hardware wspomina o plotkach, według których firma zamierza przesunąć część mocy przerobowych firmy TSMC w obszar wytwarzania układów H100 – specjalistycznych procesory przeznaczonych dla centrów danych. Zarówno AD102 (RTX 4090), jak i H100 produkowane są w procesie litograficznym TSMC N4. Jest to więc możliwe i nietrudne do wykonania.

Najlepsze oferty kart graficznych Nvidii na Allegro

Produkty oparte o układy H100 są znacznie droższe od RTX-ów 4090, więc Nvidia prawdopodobnie zarabia znacznie więcej na ich sprzedaży. To może być jeden z kilku powodów poświęcenia części produkcji kart dla graczy na rzecz profesjonalnych układów. Pamiętajmy, że w zasobach dystrybutorów pozostaje spora część kart generacji RTX 30 do sprzedania.

Oczywiście nie znaczy to, że flagowych urządzeń Nvidii całkiem zabraknie, ale odrobina wytrwałości może być potrzebna przy ich zakupie. Gracze mogą wspomóc się preorderami lub skorzystać ze specjalnego programu zakupu, który obecnie jest testowany przez Nvidię. W niektórych polskich sklepach zostały jeszcze pojedyncze sztuki, więc chętni (posiadacze sporych obudów i mocnych zasilaczy) muszą się pospieszyć.

W sklepach brakuje kart graficznych RTX 4090 - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej