Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 grudnia 2022, 12:00

autor: Kamil "KSulej" Sulej

USB-C w każdym smartfonie do końca 2024 roku

Parlament Europejski zatwierdził przepisy dotyczące uniwersalnej ładowarki dla urządzeń elektronicznych. Podano termin, od którego zaczną obowiązywać. Wybór jednolitego standardu był prosty.

Źródło fot. Mishaal Zahed. Unsplash
i

USB-C oficjalnie stanie się standardem w urządzeniach elektronicznych sprzedawanych na terenie UE. Głosowanie w tej sprawie odbyło się już w październiku, a teraz poznaliśmy termin wejścia przepisów w życie. Oficjalną datą, wraz z którą zaczną obowiązywać nowe regulacje, jest 28 grudnia 2024 roku. Do tego dnia producenci muszą porzucić w swoich modelach smartfonów, tabletów, słuchawek przenośnych itp. wszelkie inne złącza niż USB-C.

USB-C w każdym smartfonie do końca 2024 roku - ilustracja #1
Już za dwa lata tym kablem naładujemy każdy smartfon. Źródło: Macrus Urbenz | Unsplash

Można przypuszczać, że w przypadku większości firm nie będzie z tym większego problemu. Gorzej sprawa ma się, jeśli chodzi o Apple. Amerykański gigant uparcie trzyma się własnego rozwiązania Lightning, jednak wygląda na to, że ulegnie przepisom i wprowadzi iPhone’a z uniwersalnym złączem. Inaczej konieczne byłoby opuszczenie europejskiego rynku.

USB-C w każdym smartfonie do końca 2024 roku - ilustracja #2
Na początku iPhone z takim złączem może być dziwnym widokiem. Źródło: Daniel Romero | Unsplash

Wszystko zostało objaśnione w dyrektywie 2022/2380, która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Według artykułu 2. wspomnianej dyrektywy wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do przyjęcia i opublikowania przepisów zgodnych z rozporządzeniem 2022/2380 do 28 grudnia 2023 roku. Zaś same przepisy wejdą w życie rok później.

Nowe przepisy jednak nie ominą innych urządzeń niż smartfony. W tym samym czasie USB-C stanie się jedynym standardem m.in. w przenośnych konsolach do gier, takich jak Nintendo Switch czy Steam Deck (choć one korzystają z uniwersalnego złącza już teraz). W przypadku innego sprzętu, a dokładniej laptopów, nowe regulacje będą obowiązywać od 28 kwietnia 2026 roku.

USB-C w każdym smartfonie do końca 2024 roku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.