Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 kwietnia 2022, 12:00

USA, UE i 32 inne kraje przedstawiają wspólną wizję Internetu

Internet ma być niezależnym, bezpiecznym i zdecentralizowanym medium dostępnym dla wszystkich – taki przekaz wynika z deklaracji, pod którą podpisało się 61 państw.

Fot. powyżej: Unsplash / Leon Seibert

W SKRÓCIE:
  • Wspólna deklaracja 61 państw określa pryncypia dalszego rozwoju Internetu.

Biały Dom opublikował dokument, będący deklaracją określająca najważniejsze rzeczy dla przyszłości Internetu. Jest to wspólna inicjatywa USA, Unii Europejskiej i 32 pozostałych państw – trzy strony, mało konkretów, lecz wiele ważnych haseł, jak przystępność cenowa, neutralność sieci i usuwanie nielegalnych treści bez ograniczania wolności słowa.

Łączy nas wiara w potencjał technologii cyfrowych w zakresie promowania łączności, demokracji, pokoju, praworządności, zrównoważonego rozwoju oraz korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności.

Przyszłość Internetu

Choć dokument nie ma jasnego statusu prawnego, nie jest zbiorem przepisów – przekazuje wartości, którymi chce kierować się 61 państw, będących sygnatariuszy deklaracji.

  • Internet dostępny dla wszystkich dzięki zwiększonemu zasięgowi i nowoczesnym sposobom dostępu.
  • Nacisk na bezpieczeństwo sieci i zaufanie jej użytkowników – zarówno prywatnych, jak i biznesowych.
  • Poszanowanie dla Praw Człowieka, wolności rasowej, wyznaniowej i płciowej.
  • Decentralizacja sieci z naciskiem na techniczną niezależność od rządów, odporność na ewentualne restrykcje.
  • Ograniczanie nielegalnych i szkodliwych treści z jednoczesnym poszanowaniem wolności słowa.
  • Powstrzymywanie się od nadużywania możliwości technicznych Internetu do inwigilacji użytkowników.

Wśród państw, które podpisały deklarację, nie znalazły się Chiny i Rosja. Kraje te stawiają raczej na kontrolę dostępu i filtrowanie niewygodnych dla siebie treści, jak niektóre zagraniczne witryny. Stoi to w opozycji z wartościami dotyczącymi Internetu, prezentowanymi głównie przez UE i USA.

Unia Europejska jednak idzie nieco dalej i zamierza w większym stopniu porządkować Internet, wprowadzając szereg prawnych zasad w akcie zwanym DSA. Czy to może się przyczynić do rozwoju sieci w kierunku wyznaczanym przez deklarację? Myślę, że na pewno macie coś do dodania – zapraszam do komentowania.

USA, UE i 32 inne kraje przedstawiają wspólną wizję Internetu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.