Uroczy robot gra w piłkę, a złośliwi naukowcy go przewracają

Badacze z DeepMind zademonstrowali możliwości uczenia miniaturowych robotów w zakresie złożonych umiejętności ruchowych i zrozumienia strategicznego. Pokazano to na przykładzie niewielkiego robota grającego w piłkę, którego nieustannie przewracano.

nauka
Marek Pluta3 maja 2023
Źrodło fot. Google
i

W ostatnich latach nastąpił znaczący postęp w dziedzinie robotyki, dzięki któremu projektowane maszyny nie tylko zyskały większe umiejętności ruchu, ale także nauczyły się planować swe działania. Przykładem tych osiągnięć są badania opublikowane przez naukowców z DeepMind na temat wykorzystania uczenia się głębokiego wzmacniania do szkolenia miniaturowych humanoidalnych robotów w zakresie złożonych umiejętności ruchowych i zrozumienia strategicznego. Znacznie ciekawsze było jednak udostępnione wideo, prezentujące jeden z eksperymentów, podczas którego niewielki humanoidalny robot usiłował grać w piłkę, mimo iż nieustannie go przewracano.

Wprawdzie powyższy film wygląda bardzo zabawnie, to przeprowadzony eksperyment wcale nie miał na celu rozbawienia widzów lub wzbudzenie ich współczucia dla maszyny.

Roboty grające w piłkę

Naukowcy w ten sposób oceniają efekty szkolenia oraz wprowadzonych modyfikacji, zapewniających bezpieczeństwo i efektywność ruchów, przy zachowaniu możliwości dynamicznego działania. W tym wypadku, wykorzystano głębokie uczenie wzmacniające, aby nauczyć maszynę gry w piłkę. Najpierw szkolono ją z pomocą symulacji, a następnie przeniesiono do rzeczywistego środowiska, gdzie oceniano niezawodność zachowań związanych ze wstawaniem i strzelaniem. Mierzono też różnicę pomiędzy wydajnością symulacji oraz rzeczywistym środowiskiem. Więcej filmów obrazujących szkolenie, obejrzycie na tej stronie.

Uroczy robot gra w piłkę, a złośliwi naukowcy go przewracają - ilustracja #1
Źródło: YouTube/OP3 Soccer

Testy wykazały, że zastosowanie głębokiego uczenia wzmacniającego do szkolenia zaowocowało solidnymi i dynamicznymi zdolnościami ruchowymi, takimi jak szybkie podnoszenie się, chodzenie, obracanie i kopanie, które znacznie wykraczało poza to, czego oczekuje się od robota. Udało się również rozwinąć strategiczne zrozumienie gry i nauczyć maszynę przewidywania ruchów piłki oraz blokowania strzałów przeciwnika.

Powyższy eksperyment pokazuje, jak wielkie postępy udaje się robić w dziedzinie szkolenia robotów. Na razie tacy humanoidalni piłkarze oczywiście nie będą w stanie zastąpić na boisku Roberta Lewandowskiego. Ale jeszcze kilka lat rozwoju sztucznej inteligencji, a ich możliwości znacznie wzrosną. Może więc kiedyś doczekamy się rozgrywek ligowych drużyn składających się w całości z robotów.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Kupił iPhone'a 15 Pro Max na AliExpress. Kiedy otrzymał paczkę, zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa

Kupił iPhone'a 15 Pro Max na AliExpress. Kiedy otrzymał paczkę, zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa

Co oznacza zielona lub pomarańczowa kropka, która czasami pojawia się w górnej części telefonu komórkowego?

Co oznacza zielona lub pomarańczowa kropka, która czasami pojawia się w górnej części telefonu komórkowego?

Entuzjasta buduje niestandardową kartę graficzną na archaicznym GPU 3dfx, z portami DVI i HDMI

Entuzjasta buduje niestandardową kartę graficzną na archaicznym GPU 3dfx, z portami DVI i HDMI

Co to jest klimatyzator przenośny?

Co to jest klimatyzator przenośny?

Czym różni się Chromebook od laptopa?

Czym różni się Chromebook od laptopa?