Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 czerwca 2022, 10:56

Uniwersalna ładowarka - EU podejmie decyzję w czerwcu [Aktualizacja]

Według niektórych informacji już w czerwcu Parlament Europejski może uchwalić ustawę, regulującą standard złącz zasilania dla „małych i średnich” urządzeń.

Fot. powyżej: Pixabay / tomekwalecki

Aktualizacja

Tak jak tego się spodziewaliśmy, Parlament Europejski uzgodnił projekt przepisów wprowadzających USB-C, jako typ gniazda ładowarki dla wszystkich małych i średnich urządzeń przenośnych sprzedawanych na terenie UE. Prawo musi być jeszcze przegłosowane przez europosłów, ale można to uznać raczej za formalność. Główne założenia:

  • Wszystkie ładowarki ze standardowym portem USB-C dla wszystkich małych i średnich urządzeń.
  • „Zharmonizowana” prędkość ładowania dla urządzeń obsługujących szybkie ładowanie.
  • Zakup urządzenia z ładowarką, lub bez – zależne od nabywcy.

Szczególnie zastanawia mnie określenie „zharmonizowania” szybkiego ładowania. W informacji jest to opisane jako:

Zharmonizowano również prędkość ładowania urządzeń obsługujących szybkie ładowanie, co pozwoli użytkownikom ładować swoje urządzenia z taką samą szybkością za pomocą dowolnej kompatybilnej ładowarki.

Jeśli na rynku pojawią się laptopy o poborze energii ponad 200 W (najnowsze USB-C obsługuje do 240 W), to wszystkie dostępne ładowarki będą musiały być do takiej mocy dostosowane? Mam nadzieję, że brzmienie przepisów jednak będzie inne, ponieważ oznaczało by to zakup smartfona z zasilaczem większym od niego.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jesienią 2024 roku. Producenci laptopów będą mieli trochę więcej czasu na dostosowanie się – 40 miesięcy od daty wejścia prawa w życie.

Oryginalna wiadomość

Oto nadchodzi ten dzień, gdy jedno złącze zawładnie rynkiem komercyjnym Europy. Serwisy technologiczne już wcześniej informowały o idei, by (najprawdopodobniej) port USB-C uczynić obowiązującym standardem, nakazanym dla wszystkich, nawet pewnej zamorskiej firmy z logiem nadgryzionego jabłuszka.

USB-C dla wszystkich?

Parlament Europejski rozpatruje tę sprawę i zapewne już w czerwcu poznamy werdykt. Nowe prawo, które zostanie wprowadzone, ma obejmować nie tylko smartfony, ale także większość elektronicznych urządzeń, prawdopodobnie wliczając w to nawet laptopy (sądzę jednak, że chodzi o mniejsze modele, dla większych raczej będą wyjątki).

Zasada jednego uniwersalnego złącza ma być wprowadzona dla ujednolicenia standardów ładowania i zasilania urządzeń, a co za tym idzie – ograniczenia ilości elektrośmieci. O ile jednak dla większości producentów dostosowanie standardów do wymogów rynku europejskiego zapewne nie będzie wielkim problemem, nie wiadomo jak zachowa się Apple.

Co na to Apple?

Firma z Cupertino od lat stosuje własny standard Lightning i by sprzedawać nadal swój sprzęt w Europie, będzie zmuszona go porzucić. Niektórzy sądzą, że Apple może odejść od tego typu złącza całkowicie, bo produkowanie specjalnej wersji iPhone’ów i innych urządzeń specjalnie na rynek europejski stanie się nieopłacalne.

Inna wersja wydarzeń jest taka, że Apple będzie protestować i szukać w tym dodatkowo sojuszników. Teoretycznie mogłyby się przyłączyć firmy, które produkują urządzenia o zbyt dużym poborze mocy dla USB-C. Obecnie problem ten jednak rozwiązuje standard Power Delivery 3.1 obecny w USB-C 2.1 (do 240 W).

Najlepsze oferty iPhone’ów na Allegro

Uniwersalna ładowarka - EU podejmie decyzję w czerwcu [Aktualizacja] - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.