Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 sierpnia 2022, 15:23

autor: Patryk Michaś

Tysiące godzin bez ładowania - tak działają słuchawki solarne

Adidas zaprezentował innowacyjne słuchawki solarne. Ich konstrukcja ma pozwolić na tysiące godzin słuchania muzyki bez potrzeby ładowania.

Źródło fotografii powyżej: Unsplash.

Słuchanie muzyki towarzyszy nam w życiu codziennym już od dawna, jedni preferują słuchawki bezprzewodowe, a inni wciąż są zwolennikami starych, dobrych kabli mini jack. Jeśli chodzi o te pierwsze, to ich niewątpliwym minusem jest ograniczony czas pracy na baterii. Ale co jeśli istniałyby słuchawki, które automatycznie będą odnawiać swoje akumulatory przy pomocy światła?

Adidas prezentuje słuchawki solarne

Adidas postanowił wyjść naprzeciw potrzebom ludzi, którzy są często w drodze, nie mają czasu na podładowanie słuchawek bądź po prostu chcą dołożyć ekologiczną cegiełkę, wykorzystując energię odnawialną. Tak powstały słuchawki bezprzewodowe Adidas RPT-02 SOL.

Tysiące godzin bez ładowania - tak działają słuchawki solarne - ilustracja #1
Źródło: Adidas / materiały promocyjne.

Słuchawki mają dość standardową budowę, ale tym, co wyróżnia je na tle konkurencji, jest pałąk. Ukryto w nim bowiem ogniwa słoneczne Powerfoyle firmy Exeger, które są w stanie przekształcać wszystkie formy światła w energię. Ciekawe jest więc to, że słuchawki podładujemy nie tylko promieniami słonecznymi na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach, gdzie znajduje się sztuczne źródło światła. Dodatkowo na pałąku znajdziemy wskaźnik informujący o natężeniu naświetlenia.

Tysiące godzin bez ładowania?

Największą zaletą nowych słuchawek od Adidasa bez wątpienia ma być ich długa praca na baterii. O ile bez dostępu do światła ogniwo ma wytrzymać do 80 godzin, to w przypadku wystarczającego natężenia oświetlenia otrzymamy jakoby niemal nieograniczony czas słuchania muzyki (w zależności od tego, ile światła dociera do paneli). Jeśli jednak zabraknie Wam mocy w akumulatorach, to naładujecie je do pełna przy pomocy kabla USB-C w 2 godziny. Trzeba przyznać, że na papierze brzmi to nieźle; ciekawe, jak będzie w praktyce.

Specyfikacja

Solarne słuchawki RPT-02 SOL wykorzystują przetworniki dynamiczne 45 mm, które osiągają pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz. Do źródła dźwięku podłączymy się przy użyciu Bluetooth 5.2 z zasięgiem do 10 metrów.

Jeśli chodzi o stopień ochrony, to otrzymamy klasę wodoszczelności IPx4, która zapewnia niezłe zabezpieczenie przed rozpryskami wody, ale jeśli chcielibyście popływać w słuchawkach, to muszę Was rozczarować – prawdopodobnie zakończyłoby się to ich permanentnym uszkodzeniem.

Do obsługi sprzętu otrzymamy pięciokierunkowe pokrętło, które posłuży nam do parowania, włączania i wyłączania, a także do podstawowego sterowania muzyką. Do naszej dyspozycji oddano również wbudowany mikrofon umożliwiający interakcję z asystentem głosowym.

Adidas chwali się tym, że słuchawki zbudowane są w 51 procentach z plastiku, z czego 87% użytego tworzywa pochodzi z recyklingu. Kolejnym atutem jest możliwość wyciągnięcia pałąka oraz poduszek nausznych, a następnie ich wyprania. Jeśli chodzi o kolory, to do wyboru otrzymujemy dwa warianty: żółty oraz szary.

Tysiące godzin bez ładowania - tak działają słuchawki solarne - ilustracja #2
Źródło: Adidas / materiały promocyjne.

Cena i dostępność

Adidas RPT-02 SOL można będzie zamówić tutaj od 23 sierpnia. Wysyłka powinna nastąpić dzień później. Producent wycenił urządzenie na 999 zł.

A Wy co sądzicie o takich słuchawkach? Czy zastosowane w nich rozwiązania są adekwatne do ceny, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić? Dajcie znać w komentarzach.

Tysiące godzin bez ładowania - tak działają słuchawki solarne - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.