Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 lutego 2023, 13:12

autor: Marek Pluta

„Nieakceptowalny poziom ryzyka” - TikTok zablokowany przez rząd

Kanada dołącza do krajów, które zablokowały aplikację TikTok na służbowym sprzęcie urzędników. Decyzję podjęto ze względu na zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa, jakie stanowi ten chętnie używany program.

Źródło fot. Unsplash | Solen Feyissa
i

Amerykański rząd już w zeszłym roku zablokował TikToka na służbowym sprzęcie urzędników federalnych, a niedawno taką samą decyzję podjęła Unia Europejska. Teraz ich śladem poszła Kanada. W oświadczeniu wydanym przez przewodniczącą Sekretariatu Rady Skarbu Monę Fortier czytamy, że rząd federalny od dziś zakazuje obecności TikToka na wszystkich służbowych urządzeniach mobilnych ze względu na „niedopuszczalny poziom ryzyka dla prywatności i bezpieczeństwa”, a także metody gromadzenia przez aplikację danych, podatne na cyberataki. Aplikacja zostanie usunięta ze wszystkich służbowych urządzeń, a ich użytkownicy będą mieli zablokowaną możliwość ponownego jej pobrania.

Kanadyjski rząd blokuje TikToka

Decyzja o usunięciu i zablokowaniu TikToka na rządowych urządzeniach mobilnych została podjęta jako środek zapobiegawczy, szczególnie biorąc pod uwagę obawy dotyczące reżimu prawnego, który reguluje informacje gromadzone z urządzeń mobilnych, i jest zgodna z podejściem naszych międzynarodowych partnerów. Na urządzeniu mobilnym metody gromadzenia danych przez TikToka zapewniają szeroki dostęp do zawartości telefonu – dodała Fortier.

Z oświadczenia wynika, że dotychczas nie stwierdzono naruszenia żadnych informacji rządowych przez tę aplikację, ale władze wolą zabezpieczyć się przed takim scenariuszem. Zwłaszcza że departament sprawdził ją wcześniej i stwierdził, że metody gromadzenia danych przez TikToka mogą narażać użytkowników na ataki cybernetyczne.

Kanadyjski oddział TikToka, ustami rzeczniczki Danielle Morgan, wydał już oświadczenie w tej sprawie. Wynika z niego, że firma jest rozczarowana podjętą decyzją, która „uniemożliwi urzędnikom dotarcie do opinii publicznej na platformie uwielbianej przez miliony Kanadyjczyków”.

Na razie nie wiadomo, czy Kanadyjczycy zamierzają pójść śladem amerykańskiego Kongresu, który rozważa zablokowanie aplikacji w całym kraju. Premier Justin Trudeau wprawdzie nie wykluczył takiej możliwości w razie konieczności, jednak nie zasugerował też, że jest rozważana.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa

Tymczasem w niedawnym raporcie przygotowanym przez kanadyjskie Communications Security Establishment możemy przeczytać, że „wrogie państwa mogą wpływać na krajowych dostawców, aby specjalnie tworzyć luki w swoich produktach i używać ich do własnych celów, wbrew interesom kanadyjskich klientów i samej Kanady”. Raport wprawdzie nie odnosi się konkretnie do TikToka, ale już wcześniej federalna agencja zajmująca się obroną przed cyberatakami ostrzegała, że Chiny stanowią jedno z największych cyberzagrożeń dla kraju.

„Nieakceptowalny poziom ryzyka” - TikTok zablokowany przez rząd - ilustracja #1
Źródło: Unsplash | Alexander Shatov

Teraz garść informacji spoza Kanady – TikTok jest aktualnie jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Miesięczna liczba aktywnych użytkowników przekracza miliard i jest większa niż w przypadku Snapchata oraz Twittera, które mają ich odpowiednio 750 mln oraz 300 mln. Obawy związane z prywatnością ze względu na powiązania z chińskim rządem pojawiają się coraz częściej. Zwłaszcza po tym, jak znaleziono dowody na szpiegowanie amerykańskich dziennikarzy, do czego ByteDance później oficjalnie się przyznało. Nie wiadomo na razie, czy TikTok będzie próbował zmienić swoją politykę zarządzania danymi, by dostosować się do lokalnych regulacji.

„Nieakceptowalny poziom ryzyka” - TikTok zablokowany przez rząd - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.