Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 września 2022, 14:47

autor: Kamil Cuber

Ten kraj zakazał sprzedaży iPhone'a bez ładowarki w pudełku

Brazylia oficjalnie zakazała sprzedaży iPhone'ów bez ładowarek w pudełku. Dodatkowo Apple zostało obciążone grzywną.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Dennis Cortés

Zmiany w produktach oferowanych przez wielkie korporacje będące wynikiem (przynajmniej oficjalnie) dbania o środowisko często budzą mieszane odczucia potencjalnych odbiorców. Podobnie było, gdy Apple ogłosiło rezygnację z dodawania ładowarek do sprzedawanych iPhone'ów 12. Jak się jednak okazało, ta decyzja, poza niechęcią ze strony konsumentów, spowodowała również sprzeciw władz niektórych krajów, między innymi Brazylii, która wczoraj zakazała sprzedaży telefonów amerykańskiego giganta bez ładowarki.

Ten kraj zakazał sprzedaży iPhonea bez ładowarki w pudełku - ilustracja #1
Zakaz sprzedaży może negatywnie odbić się na premierze nadchodzącego iPhone'a 14. Źródło: Unsplash | Daniel Romero

Jak donosi portal The Verge, rząd Brazylii zdecydował się na wstrzymanie sprzedaży smarfontów Apple ze względu na brak reakcji ze strony firmy na wcześniejsze upomnienia. Już w 2021 r. firma została ukarana grzywną w wysokości dwóch milionów dolarów za rezygnację z dostarczania ładowarek w zestawie z iPhone’em 12, jednak do tej pory amerykański gigant nie zmienił swojego stanowiska w tej sprawie.

Ten kraj zakazał sprzedaży iPhonea bez ładowarki w pudełku - ilustracja #2
Według brazylijskiej agencji ochrony konsumentów Senacon, jeśli Apple naprawdę chce dbać o środowisko i konsumentów, to zamiast rezygnować z dodawania ładowarek, powinno rozważyć zmianę łącza ładowania na popularniejsze USB-C. Źródło: Apple

Poza zakazem sprzedaży firma została obciążona grzywną w wysokości 12 275 500 reali brazylijskich (ok. 11 mln zł). Ponadto anulowano certyfikację iPhone'a 12 w brazylijskiej agencji ds. komunikacji Anatel. Apple nie zamierza akceptować decyzji brazylijskiego rządu i chce odwołać się od niej, argumentując, że:

Wygraliśmy już kilka rozpraw sądowych w Brazylii w tej sprawie i jesteśmy przekonani, że nasi klienci są świadomi różnych opcji ładowania i podłączania swoich urządzeń.

Ten kraj zakazał sprzedaży iPhonea bez ładowarki w pudełku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.