Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2023, 12:40

Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć

Jeśli w Windows 11 jest aktywna wirtualizacja funkcji bezpieczeństwa, należy się liczyć ze spadkami wydajności. VBS można wyłączyć, ale trzeba się wtedy pogodzić z mniejszą odpornością systemu na zagrożenia.

Źródło fot. Microsoft
i

System operacyjny Windows 11 posiada funkcje zabezpieczeń opartych na wirtualizacji (VBS) i nadzorowania integralności kodu (HVCI). Z reguły pozostają one domyślnie włączone, a ich aktywność w systemie rodzi obawy o wydajność komputera. Serwis Tom’s Hardware wykonał kilka testów, aby sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja i czy warto wyłączać te funkcje.

VBS spowalnia działanie komputera

VBS nie jest tylko charakterystyczny dla Windows 11, starsza wersja systemu Microsoftu także została w niego wyposażona. Czy jednak po wielu latach rozwoju technicznego nadal można mówić o istotnym spowalnianiu działania komputera z punktu widzenia gracza? W końcu mamy już hybrydowe procesory od Intela i najnowsze karty graficzne GeForce RTX 40. Oto wyniki testów działania gier przeprowadzone przez serwis Tom’s Hardware.

Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć - ilustracja #1

Wyniki testów gier z włączonym i wyłączonym VBS.Tom's Hardware

Z tabelki wyżej wynika jasno – różnica jest i z reguły wynosi ok. 5 – 10% spadku wydajności przy aktywnym VBS. Testowy zestaw PC składał się z procesora Core i9-13900K, 32 GB pamięci RAM DDR5 i karty graficznej RTX 4090. Można by powiedzieć, że to bardzo dobry komputer, wart co najmniej 15 tys. zł.

Co ciekawe, mniej na liczbie FPS traciły gry uruchomione w wyższych trybach rozdzielczości 4K. W 1080p różnice te były nieco większe. Niektóre tytuły, jak Flight Simulator i Spider Man: Miles Morales wykazywały większy wpływ włączonego VBS. Z kolei A Plague Tale: Requiem było bardziej odporne na działanie wirtualizacji. Czy warto więc dla kilkuprocentowego wzrostu wydajności wyłączać funkcje bezpieczeństwa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Być może w przypadku komputerów stacjonarnych, które raczej nie zmieniają często miejsca (i nie mają kontaktu z wieloma sieciami Wi-Fi), VBS ma mniejsze znaczenie. Microsoft domyślne włącza te funkcje i też ma ku temu racjonalne powody, więc w tym przypadku użytkownik musi sam zdecydować, czy zyski FPS w grach są ważniejsze dla niego niż odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jak wyłączyć VBS?

Dzięki VBS (Virtualization-Based Security) procesy bezpieczeństwa są uruchomione w izolowanym środowisku, odpornym na działanie wszelkich zagrożeń. Jeśli jednak wolisz je wyłączyć, to możesz zrobić to w ten sposób:

Sprawdź stan uruchomienia usługi – wpisz w pole wyszukiwania Windows „Informacje o systemie”. Jeśli pozycja w podsumowaniu „Zabezpieczenia oparte na wirtualizacji” jest oznaczona jako „Uruchomiona”, musisz wykonać kolejne kroki. W polu wyszukiwania wpisz „Izolacja rdzenia”, kliknij „Otwórz” i w kolejnym oknie „Integralności pamięci” ustaw przełącznik na „Wyłączone”. System wymusi restart i po nim możesz się cieszyć kilkoma dodatkowymi procentami wydajności.

Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć - ilustracja #2
Wyłączenie VBS w Windows 11. Źródło: Beebom
Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej