Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 września 2022, 12:10

Sztuka tworzona przez AI już jest sprzedawana - biznes się rozkręca

Dzieła tworzone przez AI są publikowane w serwisach z płatnymi grafikami. Czyżby rodził się właśnie nowy sposób na łatwe zarabianie pieniędzy?

Źródło fot. powyżej: ERNIE-ViLG / Hugging Face

W SKRÓCIE:
  • Coraz więcej osób publikuje obrazy wykonane przez AI, a nawet na nich zarabia.

Sztuka generowana przez AI budzi coraz więcej kontrowersji. Niektóre serwisy agregujące twórczość internautów zaczęły blokować obrazy o sztucznym pochodzeniu. W innych z kolei pojawiają się dzieła sztucznej inteligencji, za które trzeba zapłacić. Czy to nowy sposób na łatwe zarabianie pieniędzy?

Wysokiej jakości obrazy, które jest w stanie tworzyć np. AI Midjourney, spełniają wymagania wielu serwisów z cyfrową sztuką, jak np. Shutterstock. Wystarczy wyszukać frazę „AI generated”, by przekonać się, jak wiele dzieł zostało stworzonych „ręką” sztucznej inteligencji, w tym także płatnych.

Serwisy pozwalają na dzieła AI

Regulamin Shutterstocka obecnie nie zabrania publikowania prac wykonanych przy pomocy AI. Wynagrodzenie twórców w tym przypadku wynosi od 15% do 40% tego, co inkasuje serwis przy zakupie dzieła.

Sztuka tworzona przez AI już jest sprzedawana - biznes się rozkręca - ilustracja #1
Wybrane dzieła AI w serwisie Shutterstock. Źródło: Ars Technica / Shutterstock

Rozpoznanie sztucznie stworzonego dzieła nie jest łatwe, gdyż większość artystycznych AI podczas treningu korzystała także z twórczości prawdziwych ludzi w takich serwisach, jak Shutterstock. Twory sztucznej inteligencji mogą więc być mieszanką cech obrazów artystów zamieszczających swoje prace w tych serwisach.

Budzi to kontrowersje etyczne – czy ktoś publikujący i zarabiający na dziełach AI ma prawo nazywać siebie twórcą? Jaką realną wartość mają generyczne dzieła? Pamiętajmy jednak, że żyjemy w czasach szybkiego rozwoju robotyki i być może niedługo to roboty będą za nas pracować (o ile będzie nas na nie stać).

Sztuka tworzona przez AI już jest sprzedawana - biznes się rozkręca - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej