Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 sierpnia 2022, 12:09

autor: Adam Adamczyk

Sztuczna inteligencja naprawi zniszczone zdjęcia

Sztuczna inteligencja jest w stanie wygenerować dobrej jakości zdjęcia z uszkodzonych fotografii. Efekty robią wrażenie.

źródło: YouTube | What’s AI

Jakiś czas temu pisaliśmy o sztucznej inteligencji, która tworzy obrazy na podstawie wpisanych fraz. Choć efekty jej działań wyglądają imponująco, to zazwyczaj są jedynie ciekawostką. Istnieją jednak algorytmy, które mogą przydać się większości z nas. Przykładem może być AI, która naprawia zniszczone zdjęcia.

Sztuczna inteligencja naprawia stare zdjęcia

Narzędzie Opracowane przez naukowców z Tencent oraz GFP-GAN (Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network) zostało udostępnione za darmo i może przywrócić zniszczone lub wykonane w niskiej rozdzielczości zdjęcia. Technologia łączy informacje z dwóch modeli AI, aby w ciągu kilku sekund uzupełnić brakujące szczegóły zdjęcia realistycznymi detalami, zachowując przy tym wysoką dokładność i jakość.

Konwencjonalne metody dostrajają istniejący model sztucznej inteligencji w celu odnowienia obrazów, mierząc różnice między sztucznymi i prawdziwymi zdjęciami. To niestety dość często prowadzi do wyników o niskiej jakości. Nowa metoda wykorzystuje wstępnie wytrenowaną wersję istniejącego modelu (StyleGAN-2 firmy NVIDIA), aby „informować” autorskie rozwiązanie zespołu na wielu etapach procesu generowania obrazu.

Darmowe testy

Program można wypróbować za darmo. Choć działa on zaskakująco dobrze, to jego twórcy zaznaczają, że czasami mogą pojawić się niedokładności. Film przedstawiający możliwości algorytmu znalazł się na kanale What's AI w serwisie YouTube.

Sztuczna inteligencja naprawi zniszczone zdjęcia - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuję się zawodowo od 2013 roku i przez większość tego czasu współpracowałem z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuję się od dziecka, dlatego z czasem postanowiłem połączyć jedną z moich pasji z pracą. Tak w 2021 roku udało mi się dołączyć do Gry-Online.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuję się także informacjami stricte techowymi. Poza pracą interesuję się grą na gitarze, komponowaniem muzyki i sportami siłowymi.

więcej