Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 kwietnia 2019, 14:20

autor: Aquma

Streaming źródłem niemal połowy dochodów całej branży muzycznej

Raport przygotowany przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego wskazuje, że streaming odpowiada już za 47% dochodów generowanych przez branżę muzyczną.

Streaming muzyki rośnie w siłę. - Streaming źródłem niemal połowy dochodów całej branży muzycznej - wiadomość - 2019-04-03
Streaming muzyki rośnie w siłę.

Raport opublikowany wczoraj przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (International Federation of Phonographic Industry – IFPI) pokazuje, że streaming muzyki błyskawicznie zyskuje na popularności. W 2018 roku strumieniowanie odpowiadało za 47% globalnych dochodów całej branży muzycznej (a w Stanach Zjednoczonych jest to aż 75%). Rozwiązania tego typu wygenerowały 19,1 mld dolarów – o 34% więcej niż rok wcześniej, co niemal dokładnie pokrywa się ze statystyką obrazującą wzrost liczby płatnych subskrypcji (32%).

To właśnie płatne usługi odpowiadają za przeszło 1/3, bo aż 37% dochodów z muzyki (10%, których brakuje do statystyki cytowanej w pierwszym akapicie to pieniądze z reklam, którymi okraszone są darmowe streamy). Rozwój strumieniowania jest korzystny dla całego rynku, który urósł w 2018 r. o blisko 10%. To czwarty rok wzrostów z rzędu, po wcześniejszej, wieloletniej zapaści.

W miarę, jak rynki muzyczne rozwijają się i ewoluują, konieczne jest tworzenie odpowiedniej infrastruktury prawnej i biznesowej w celu zapewnienia uczciwej wyceny muzyki oraz zwrotu dochodów właścicielom praw autorskich w celu wsparcia kolejnego cyklu rozwoju – przekonuje Frances Moore, dyrektor generalny IFPI.

W USA usługi umożliwiające streamowanie muzyki od 2015 roku generują więcej pieniędzy niż sprzedaż płyt CD. Błyskawiczne tempo przejmowania przez nie kolejnych części rynku muzycznego naprawdę robi wrażenie.

  1. International Federation of Phonographic Industry – strona oficjalna
  2. Spotify – strona oficjalna
  3. Tidal – strona oficjalna