Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 marca 2022, 12:08

Sterowniki do kart Nvidii mogą być niebezpieczne - wyciekły certyfikaty

Lepiej zachować szczególną ostrożność podczas pobierania sterowników, nie tylko do kart graficznych. Hakerzy podczas ataku na serwery Nvidii wykradli także certyfikaty oprogramowania.

W SKRÓCIE:
  • podczas ataku hakerskiego na firmę Nvidia wyciekły też certyfikaty;
  • należy zachować szczególną ostrożność podczas instalacji sterowników.

Nvidia padła niedawno ofiarą poważnego ataku hakerów. Jego skutkiem był wyciek sporej ilości danych. Przez jakiś czas nie funkcjonowała także wewnętrzna infrastruktura firmy. Wygląda na to, że wśród pozyskanych przez hakerów informacji, schematów i plików znalazły się też certyfikaty, którymi podpisywane są sterowniki.

Malware w sterownikach

Co to może oznaczać dla przeciętnego użytkownika komputera? Choć wcześniej ściągając sterowniki ze strony o wątpliwej reputacji (o ile w ogóle ktoś tak robi) mogliśmy się zainfekować np. malware, to zagrożenia te powinny być wykrywane i neutralizowane przez program Windows Defender i oprogramowanie antywirusowe.

Sprawdź, ile kosztują karty graficzne Nvidii na Allegro

Teraz, znając certyfikaty, cyberprzestępcy mogą spreparować paczkę sterowników, którą system zidentyfikuje jako oryginalny pakiet od Nvidii i zwyczajnie przepuści. Takie przypadki mają już miejsce, jak informuje serwis BleepingComputer. W tym przypadku posłużono się wygasłymi już kodami certyfikującymi, lecz nadal możliwymi do wykorzystania.

Jak się chronić?

Możliwe jest zablokowanie instalacji pakietów z wygasłymi kodami za pomocą programu Windows Defender, jednak to zaawansowana metoda przeznaczona raczej dla doświadczonych administratorów. Przed tymi zagrożeniami można też ochronić się prościej – należy instalować sterowniki prosto od wydawcy.

Więcej informacji o ataku hakerskim na firmę Nvidia:

Takie sterowniki można pobrać ze strony Nvidii lub skorzystać z oprogramowania Nvidia Experience. Należy zaznaczyć, że problem nie musi dotyczyć tylko sterowników kart graficznych. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać pozyskane kody także to podpisywania oprogramowania do innych urządzeń.

Sterowniki do kart Nvidii mogą być niebezpieczne - wyciekły certyfikaty - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.