Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 stycznia 2023, 16:15

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Ta myszka nadaje się do grania zarówno w MMORPG, jak i FPS

SteelSeries ma w swojej ofercie myszki z perforowaną obudową, ale to modele bez „dziur” cieszą się większym powodzeniem i zbierają bardziej pozytywne recenzje. Jednym z lepiej ocenianych urządzeń producenta jest przewodowy Rival 5.

Źródło fot. SteelSeries
i

Pomimo niewielkiej wagi (85g) gryzoń jest dość spory i przypadnie do gustu głównie osobom praworęcznym, posiadającym duże dłonie. Najlepiej w jego przypadku zastosować chwyt claw lub palm. Jakość wykonania myszki stoi na topowym poziomie. Wszystkie elementy konstrukcji zostały precyzyjnie spasowane. Co ważne, obudowa powstała z matowego tworzywa minimalizującego ryzyko wyślizgnięcia się z ręki nawet po wielu godzinach grania.

Sercem SteelSeries Rival 5 jest optyczny sensor TrueMove Air o maksymalnej rozdzielczości 18 000 DPI. Testy wykazały, że podczas ruchu nie występuje zjawisko interpolacji. Dotyczy to całego zakresu czułości. Przy najwyższym poziomie zdarzały się tylko sporadyczne zerwania. Powiedzmy sobie szczerze - praktycznie nikt nie będzie pracował ani grał z ustawieniem 18 000 DPI, więc nie stanowi to żadnego problemu. Rival 5 korzysta ze sprężystych mikroprzełączników Golden Micro IP54 z deklarowaną żywotnością na poziomie 80 milionów kliknięć.

PLUSY:
  1. dodatkowe przyciski – z tą myszką można grać we wszystko;
  2. precyzyjny sensor bez interpolacji;
  3. wytrzymałe mikroprzełączniki;
  4. energiczny kształt;
  5. wysoka jakość wykonania;
  6. wielostrefowe, konfigurowalne RGB.
MINUSY:
  1. mało elastyczny przewód;
  2. drobne problemy przy 18 000 DPI.

Myszka ma aż 10 stref podświetlenia, które można dowolnie konfigurować. W oprogramowaniu da się także zmienić działanie wszystkich przycisków. Oprócz scrolla, LPM, PPM oraz przełącznika do zmiany DPI w locie na bocznym panelu umieszczono cztery dodatkowe klawisze. Jeden z nich wychyla się zarówno w górę, jak i w dół, przez co można do niego przypisać dwie różne funkcje. Z takim zestawem da się grać w tytuły MMO. Model sprawdzi się też w FPS-ach, MOBA-ch, RTS-ach i innych. Uniwersalność jest jedną z największych zalet prezentowanego gryzonia.

Ta myszka nadaje się do grania zarówno w MMORPG, jak i FPS - ilustracja #1
Kliki są wyraźnie słyszalne, a boczne przyciski dość twarde.

Do pełni szczęścia zabrakło bardziej elastycznego przewodu. Użyty kabel jest dość sztywny i ma tendencję do sprężynowania na krótkim odcinku. Szkoda, że producent nie zdecydował się stworzyć bezprzewodowej wersji Rival 5. Wtedy problem można byłoby łatwo obejść.

Cena w dniu publikacji: 249 zł (Amazon), 269 zł (Ole,Ole!, RTV EURO AGD), 279 zł (Media Markt, Media Expert)

Kup SteelSeries Rival 5 na Amazon

Kup SteelSeries Rival 5 w OleOle!

Kup SteelSeries Rival 5 w RTV EURO AGD

Kup SteelSeries Rival 5 w Media Markt

Kup SteelSeries Rival 5 w Media Expert

SteelSeries Rival 5 – opinie

Urządzenie zbiera pozytywne opinie. Gryzoń jest opisywany jako solidny i to nie tylko w kontekście wykonania, ale także oferowanych możliwości. Komentujący potwierdzają uniwersalność tego modelu – nadaje się on do różnych gatunków gier. Wielu użytkowników jest też zaskoczonych tym, że myszka jest wyjątkowo lekka i to pomimo braku perforacji w obudowie.

W przeciwieństwie do typowych myszek do MMO tutaj pomiędzy wszystkimi przyciskami są wyraźne przerwy, przez co rzadziej naciska się nieodpowiedni klawisz. Sprzętu można z powodzeniem używać również w grach FPS. Kliknięcia LPM, PRM i scrolla są wyraźne za to rolka podczas przewijania jest cicha. Pleciony kabel jest nieco zbyt sztywny, ale nie na tyle, żeby rodziło to problemy.

– I.W

Przyzwoita, solidna myszka z niezłym oprogramowaniem. Co prawda do tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji ustawień potrzebne jest konto, ale wszystkie ustawienia są łatwe do dostosowania. Jednym z głównych powodów, dla których zdecydowałem się na ten model, jest brak gumowych elementów, które mają tendencję do odklejania się po jakimś czasie.

– Curtis

Jest bardzo lekka, niesamowicie precyzyjna, wygodna i ma kilka klawiszy, które można dowolnie zaprogramować. Świetne jest także wielobarwne podświetlenie. Nie da się tu regulować wagi, więc jeśli lubisz ciężkie myszki, to nie jest to model dla Ciebie.

– victor

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.