Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 sierpnia 2018, 09:55

autor: Osti

Steam Play pozwoli uruchamiać gry z Windows na Linuksie

Firma Valve zapowiedziała, że Steam Play doczeka się bardzo ważnej aktualizacji. Już niedługo prawie każda gra z oferty Steama będzie kompatybilna z Linuksem.

Użytkownicy Linuksa mają się z czego cieszyć. - Steam Play pozwoli uruchamiać gry z Windows na Linuksie - wiadomość - 2018-08-25
Użytkownicy Linuksa mają się z czego cieszyć.

Valve – firma odpowiadająca za popularną platformę Steam - oficjalnie zaprezentowała nową wersję Steam Play, dostępną obecnie w wersji testowej. Dzięki nowym rozwiązaniom zaimplementowanym w usłudze, posiadacze komputerów z systemem Linux otrzymają dostęp do gier, które teoretycznie są kompatybilne tylko z Windowsem. Będzie to możliwe dzięki zestawowi narzędzi Proton, który jest zmodyfikowaną wersją popularnego pakietu Wine. Jego powstanie było możliwe dzięki dwuletniej współpracy z firmą CodeWeavers.

Aktualizacja Steam Play ma zapewnić również wzrost wydajności w grach korzystających z wielowątkowości procesora, usprawnić działanie trybu pełnoekranowego oraz wprowadzić obsługę różnych kontrolerów.

Zaznaczając odpowiednie opcje, zagramy np. w Dooma na Linuksie. - Steam Play pozwoli uruchamiać gry z Windows na Linuksie - wiadomość - 2018-08-25
Zaznaczając odpowiednie opcje, zagramy np. w Dooma na Linuksie.

Nowe narzędzia będą wbudowane bezpośrednio w klienta Steama i można je już wypróbować samemu. W ustawieniach (sekcja Konto) zaznaczamy chęć dołączenia do beta-testów. Po ponownym uruchomieniu aplikacji zmiany powinny już być dostępne.

Aby pobrać, zainstalować i uruchomić na Linuksie gry, które dostępne są wyłącznie na Windowsie, wystarczy po prostu zaznaczyć odpowiednią opcję w kliencie Steam. Niestety, nie wszystkie interesujące nas produkcje uda się w ten sposób odpalić. Według Valve tytuły posiadające zaawansowane systemy DRM lub rozwiązania do wykrywania oszustów nadal mogą stwarzać pewne problemy.