Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 listopada 2022, 13:02

autor: Marek Pluta

Stała baza na Księżycu jeszcze w tej dekadzie

NASA liczy na to, że jeszcze w tej dekadzie uda się założyć na Księżycu stałą bazę. Pomoże w tym program Artemis, którego celem jest powrót człowieka na naturalnego satelitę naszej planety, a następnie wysłanie załogowej misji na Marsa.

Źródło fot. NASA
i

W zeszłym tygodniu, po wielu miesiącach opóźnień, NASA wreszcie rozpoczęła misę Artemis 1 realizowaną w ramach programu Artemis, stawiającego sobie za cel powrót człowieka na Księżyc. Za pomocą 100-metrowej rakiety wystrzelono bezzałogową kapsułę Orion, która dotrze na orbitę Księżyca, a następnie 11 grudnia powróci na Ziemię, lądując w oceanie. Na pokładzie znajdują się naszpikowane czujnikami manekiny, które pozwolą zebrać inżynierom cenne dane, niezbędne do planowania kolejnych lotów.

Pierwszym krokiem wartego 93 mld dolarów programu Artemis jest umieszczenie człowieka na Księżycu, zaś kolejnym wysłanie załogowej misji na Marsa. Misja Artemis 1 jest lotem testowym, zaś jej zadaniem jest sprawdzenie poprawności działania wszystkich systemów. W 2024 roku rozpocznie się kolejna misja Artemis 2, mająca na celu zabranie ludzi na orbitę Księżyca, natomiast rok później wylądują na jego powierzchni w ramach misji Artemis 3.

Stała baza na Księżycu to kwestia kilku lat

Programem księżycowych statków kosmicznych Orion kieruje Howard Hu, który w rozmowie z BBC powiedział, że jeszcze w tej dekadzie NASA chciałaby mieć stałą bazę na Księżycu. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów tego projektu, więc nie wiemy, ile osób pomieści oraz jak długo będą tam przebywać. Wiemy jedynie, że na początku będą to z pewnością naukowcy, przeprowadzający różnego rodzaju eksperymenty. Lokalizacja bazy także pozostaje na razie w sferze domysłów.

Jednym z głównych celów rozpoczętej właśnie misji jest sprawdzenie, czy na południowym biegunie Księżyca znajduje się woda. Byłaby bowiem niezwykle użyteczna w eksploracji głębokiego kosmosu, gdyż posłużyłaby do produkcji paliwa niezbędnego do podróży np. na Marsa. Wówczas naturalny satelita naszej planety stałby się platformą startową do dalekich lotów, wyposażoną w stację tankowania rakiet.

Stała baza na Księżycu jeszcze w tej dekadzie - ilustracja #1

Tak wygląda kapsuła OrionŹródło: NASA

NASA misją Artemis rozpoczęła kolejny etap eksploracji kosmosu, co z pewnością cieszy jej pracowników, jednak na efekty trzeba będzie poczekać wiele lat. Wizja komercyjnych i powszechnie dostępnych lotów na obce planety jest jeszcze bardzo odległa.

Stała baza na Księżycu jeszcze w tej dekadzie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.