Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 marca 2023, 14:16

autor: Marek Pluta

AMD rośnie w siłę dzięki Sony, PS5 zapewnia duże zyski

Z analizy ostatniego kwartalnego raportu finansowego AMD wynika, że istotny wpływ na zyski osiągane przez firmę ma współpraca z Sony. A konkretnie świetna sprzedaż konsoli PlayStation 5, dla której „czerwoni” produkują procesory.

Źródło fot. AMD
i

AMD opublikowało raport finansowy, przedstawiający wyniki firmy osiągnięte zarówno w czwartym kwartale, jak i całym ubiegłym roku. Najciekawszym punktem wydaje się w nim źródło części przychodów. Raport wymienia jednego klienta, który odpowiada za około 1/6 przychodów AMD osiągniętych w czwartym kwartale. Nie precyzuje wprawdzie o kogo chodzi, lecz analityk branży półprzewodników Sravan Kundojjala uważa, że jest nim Sony. Specjalista sprawdził bowiem wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5, która tylko w ostatnim kwartale zeszłego roku znalazła 7,1 mln nabywców. Jego zdaniem japoński koncern odpowiada za 16 procent przychodów netto osiągniętych przez AMD w 2022 roku, co czyni go największym klientem „czerwonych”.

Przychody firmy za cały ubiegły rok wyniosły 23,601 mld dolarów i wzrosły o 44% w porównaniu do 2021 roku, kiedy to producent zarobił 16,434 mld dolarów. Nieco gorzej wygląda sam czwarty kwartał, gdyż w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, przychody wzrosły o 16%, osiągając kwotę 5,6 mld dolarów. Przychody ze sprzedaży procesorów na rynek konsumencki zmalały natomiast o 51%, zaś ze sprzedaży GPU do gier były niższe o 7% (dane względem czwartego kwartału w 2021 roku). W ostatnim kwartale ubiegłego roku AMD zanotowało także stratę operacyjną w wysokości 149 milionów dolarów.

Sony jednym z największych klientów AMD

Na podstawie danych opublikowanych w raporcie analityk sugeruje także, że dostawy PS5 są o 60% wyższe niż konkurencyjnego Xboxa. Ta teza zgadzałaby się również z raportem przygotowanym przez firmę Ampere Analysis, o którym informowaliśmy wczoraj. Wynika z niego, że w zeszłym roku Microsoft sprzedał 18,5 mln sztuk Xboxów, zaś Sony 30 mln egzemplarzy PS5.

Nie wiadomo jednak, czy konsole również w przyszłości zapewnią AMD podobne wyniki. Dyrektor generalny Lisa Su, kilka dni temu powiedziała bowiem, że jej firma spodziewa się spadku przychodów związanych z konsolami w ujęciu rocznym. AMD najwyraźniej uważa, że rynek jest już bardzo nasycony tym sprzętem i w 2023 roku nie będzie tak dochodowy jak w poprzednich latach.

AMD rośnie w siłę dzięki Sony, PS5 zapewnia duże zyski - ilustracja #1
PS5 zapewnia AMD duże zyski. Źródło: PlayStation

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, wówczas zarówno AMD, jak i Nvidia, mogą na tym mocno ucierpieć, gdyż sektor gier odpowiada za znaczną część ich przychodów. Dla AMD wygenerował w zeszłym roku 6,8 mld dolarów, natomiast dla Nvidii 9 mld dolarów.

AMD rośnie w siłę dzięki Sony, PS5 zapewnia duże zyski - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.