Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 lutego 2023, 14:42

autor: Marek Pluta

Nokia wraca do Europy i mówi o bezpieczeństwie

Firma HMD Global, oferująca smartfony na licencji marki Nokia, zapowiedziała przeniesienie części produkcji do Europy. Przedsiębiorstwo twierdzi, że decyzja podyktowana jest oczekiwaniami klientów, pragnących bezpiecznych produktów wytwarzanych lokalnie.

Źródło fot. Unsplash | M. Rennim
i

W 2013 roku Nokia sprzedała Microsoftowi swój dział zajmujący się produkcją sprzętu mobilnego, licząc na spopularyzowanie marki. Przedsięwzięcie zakończyło się gigantycznym fiaskiem i wielu sądziło, że nigdy nie zobaczymy już telefonów tej marki. Rzeczywistość nie była aż tak ponura, gdyż jeden z byłych pracowników fińskiego giganta założył firmę HMD Global, która w 2016 roku przejęła licencję, zezwalającą na korzystanie ze znanej marki. Wkrótce potem w sprzedaży ponownie pojawiły się urządzenia mobilne pod tym szyldem.

Ze względu na znacznie niższe koszty dotychczas produkowano je w Azji, ale wkrótce to się zmieni (przynajmniej częściowo). Jak donosi serwis TechCrunch, firma ogłosiła właśnie plan przeniesienia części produkcji do Europy. Czytamy tam, że decyzja podyktowana jest oczekiwaniami klientów, którzy chcą kupować urządzenia produkowane lokalnie.

Mamy już nasze centra danych w Europie – a dokładnie mamy je w Finlandii, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych urządzeń – powiedział Lars Silberbauer, dyrektor ds. marketingu HMD Global. – Chcemy zapewnić, że kluczowa część rozwoju urządzeń odbywa się w Europie i zgodnie z europejskimi przepisami, co jest dość ważne dla wielu naszych klientów.

Silberbauer wyjaśnił, że jednym z pierwszych produktów powstających w Europie będzie nowy smartfon 5G skierowany do przedsiębiorców stawiających na bezpieczeństwo. Ma on być oferowany wyłącznie jako produkt B2B (nie trafi do osób fizycznych). Firma liczy na to, że jego dystrybucja ruszy w trzecim kwartale bieżącego roku. Na razie HMD Global skupi się na przedsiębiorcach, ale nie wyklucza, że jeśli sprzęt odniesie sukces, wówczas doda do swojego katalogu co najmniej jeden model adresowany do zwykłego konsumenta.

Smartfony Nokii produkowane w Europie

HMD Global nie ujawniło, w którym z europejskich krajów będą produkowane urządzenia. I prawdopodobnie nie dowiemy się tego, gdyż ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa, firma nie zamierza ujawnić dokładnej lokalizacji fabryk.

Niestety, ponieważ nasi klienci działają w różnych branżach związanych z bezpieczeństwem, nie wolno nam ujawnić, w których krajach będziemy produkować te urządzenia – powiedział Silberbauer.

Nokia wraca do Europy i mówi o bezpieczeństwie - ilustracja #1
Bezpieczne smartfony produkowane w Europie będą asem w rękawie Nokii? Źródło: HMD Global

Zdradził natomiast, że przeniesienie produkcji do Europy nie nastąpi od razu, lecz będzie się odbywało etapami. Dlatego firma nadal będzie współpracowała ze swoimi dotychczasowymi partnerami z Azji. Zajmą się oni gromadzeniem materiałów i przeprowadzeniem wstępnych testów, zaś europejscy partnerzy dokończą montaż, skalibrują oraz przetestują urządzenia, także oprogramowanie (pod kątem bezpieczeństwa).

Powrót Nokii do Europy to ważne wydarzenie. Być może stoi za nim chęć uniezależnienia się od azjatyckich krajów jako głównych producentów elektroniki użytkowej. A czy Wy kupilibyście smartfona z wysokim standardem w zakresie prywatności i bezpieczeństwa, wyprodukowanego od początku do końca w Europie?

Nokia wraca do Europy i mówi o bezpieczeństwie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.