Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2022, 10:55

Słabszy Steam Deck; Valve zmienia specyfikację

Valve zmieniło specyfikację Steam Decka. Urządzenie może dysponować słabszą wersją SSD niż początkowo zakładano.

W SKRÓCIE:
  • Steam Deck doświadczył niespodziewanego downgrade’u.
  • Niektóre urządzenia trafiają w ręce użytkowników ze słabszą wersją SSD.
  • Według Valve ma to znikomy wpływ na wydajność sprzętu.

Zdawać by się mogło, że kurz po premierze Steam Decka dość szybko opadł. Okazało się, że sprzęt ma swoje problemy, trudno było go dostać, a ponadto ceny części zamiennych są wyjątkowo wysokie. Dodatkowe akcesoria zaliczyły zaś opóźnienia.

Teraz wyszło na jaw, że Steam Deck ma kolejny potencjalny problem. Urządzenie doznało downgrade’u w sferze dysków SSD w niektórych modelach.

Steam Deck z niespodziewanymi zmianami

Steam Deck w wersjach z dyskami SSD o pojemności 256 GB oraz 512 GB pierwotnie miał korzystać z interfejsów PCIe 3.0 x4. Serwis Hardware Luxx (via PC Gamer) zauważył jednak, że aktualny opis specyfikacji urządzenia informuje o użyciu dysków z interfejsem PCIe 3.0 x2 (co ciekawe, tyczy się to tylko anglojęzycznej wersji opisu, w polskiej nadal znajdziemy interfejs PCIe 3.0 x4).

Oznacza to więc, że niektórzy użytkownicy mogą otrzymać Steam Decka ze słabszą wersją SSD (przynajmniej pod względem PCI). W gruncie rzeczy jest to loteria, ponieważ nie można wybrać interfejsu, jaki będzie wykorzystywać zamówiony przez nas sprzęt. Niektóre urządzenia o nowej specyfikacji trafiły już zresztą w ręce konsumentów.

Valve zapewnia jednak, że zmiana nie wpływa na doświadczenia płynące z korzystania ze Steam Decka. Przeprowadzone przez firmę testy miały udowodnić, że obie wersje interfejsu oferują te same osiągi w kontekście całego urządzenia. Różnica ma być odczuwalna jedynie w „wyjątkowo rzadkich przypadkach”.

Pozostaje mieć nadzieję, że to prawda, a nabywcy sprzętu Valve nie będą mieli kolejnych powodów do narzekań.

  1. Kupiłem Steam Deck. Dostałem odkurzacz