Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 stycznia 2022, 14:10

Skradzione karty graficzne GeForce RTX mogły trafić do Wietnamu

Karty graficzne Nvidii wyprodukowane przez EVGA, które skradziono w USA, prawdopodobnie odnalazły się w Wietnamie. Jeden z tamtejszych sklepów sprzedaje GPU z miesięczną gwarancją.

W SKRÓCIE:
  • karty graficzne z rodziny GeForce RTX 3000 u jednego z wietnamskich dostawców mogą pochodzić z kradzieży w USA.

Serwis Tom’s Hardware informuje, powołując się przy tym na wpis użytkownika Facebooka, że skradzione w USA karty graficzne firmy EVGA najprawdopodobniej są sprzedawane w Wietnamie. Sprawa może mieć związek z „efektownym” napadem na ciężarówkę, który miał miejsce w listopadzie zeszłego roku w Kalifornii. Skradziono wtedy układy GPU z generacji Ampere - od RTX 3060 po topowe RTX 3090.

Skradzione karty graficzne GeForce RTX mogły trafić do Wietnamu - ilustracja #1
Oferta wietnamskiego sklepu, o której mowa w tej wiadomości. Źródło: Cong Nguyen

Użytkownik, który nabył dwie sztuki RTX 3080 Ti po dość okazyjnej cenie, zauważył, że nie może ich zarejestrować na stronie firmy EVGA. Producenci na ogół dodają numery seryjne skradzionych urządzeń na „czarną listę” i taka operacja jest wtedy niemożliwa. Trefnych egzemplarzy nie obowiązuje też gwarancja producenta.

Nvidia pokazała najnowsze modele kart z generacji Ampere – RTX 3050 i RTX 3090 Ti:

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że karty graficzne nie zostały kupione w niewielkim lub lokalnym sklepie, ale u jednego z wiodących wietnamskich dystrybutorów, który wystawił je w niższych niż zwykle cenach i z ograniczoną do miesiąca gwarancją. Nieświadomi klienci mogą kupować kradzione produkty.

Nabywcy teoretycznie powinni odesłać karty do firmy EVGA, ale nie wiadomo, ilu z nich zdecyduje się na ten krok, ponieważ może to oznaczać dodatkowe koszty. Karty graficzne warto jednak kupować u sprawdzonych dostawców, a przede wszystkim uważać na mocno przecenione oferty z nietypowymi warunkami gwarancji.

Karty graficzne w serwisie Allegro

Skradzione karty graficzne GeForce RTX mogły trafić do Wietnamu - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.