Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 października 2022, 13:02

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Składany iPhone? Nie, Apple myśli o składanym iPadzie

Większość producentów elektroniki przenośnej swoją przygodę ze składanymi urządzeniami zaczyna od smartfonów. Apple w swoim stylu chce iść w kontrze do tego trendu.

Źrodło fot. Unsplash | Daniel Korpai
i

Według firmy analitycznej CCS Insight pierwszym składanym urządzeniem amerykańskiej firmy będzie iPad, który pojawiłby się przed „łamanym” iPhone’em. Takie podejście jest dość intrygujące, szczególnie patrząc na to jak w tej kwestii postępują inni producenci (np. Samsung i jego Galaxy Z Fold). Szef CCS Insight, Ben Wood, przewiduje, że premiera tabletu nastąpi w 2024 roku.

W tej chwili nie ma sensu, aby Apple tworzyło składanego iPhone’a. Myślimy, że będą unikać tego trendu i prawdopodobnie zaczną od składanego iPada. – Ben Wood

Głównym czynnikiem mogącym wpłynąć na taki, a nie inny wybór ma być cena. Ze słów analityka wynika, że składane urządzenie Apple’a musiałoby kosztować około 2500 dolarów, żeby nie konkurować z innymi iPhone’ami w tym samym segmencie cenowym. Dla porównania najdroższym smartfonem tej firmy jest obecnie iPhone 14 Pro Max z pamięcią 1 TB i ceną na poziomie 1600 dolarów (w Polsce 10 499 zł).

Dodatkowo jakiekolwiek niepowodzenie składanego iPhone’a niewątpliwie byłoby pożywką dla krytyków firmy z Cupertino. iPad w tym przypadku jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, a bez wątpienia Apple musi jakoś zareagować na obecny trend składanych smarturządzeń, jeśli nie chce zostać w tyle.

Składany iPhone? Nie, Apple myśli o składanym iPadzie - ilustracja #1
Być może już wkrótce złożycie iPada. Źródło: Unsplash | Francois Hoang

Autorski modem 5G Apple dopiero w 2025 roku

Składane urządzenie to nie jedyny projekt, nad którym Apple intensywnie pracuje. Obecnie amerykańska firma w swoich smartfonach montuje moduły 5G produkowane przez Qualcomma. Taki stan rzeczy prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez dwie generacje iPhone’ów.

Aktualne ceny iPhone’ów sprawdzisz tutaj

Wood sugeruje jednak, że sytuacja powinna zmienić się w 2025 roku. To właśnie wtedy Apple ma zaprezentować pierwszego iPhone’a z autorskim modemem 5G. Ta zmiana ma umożliwić cięcie kosztów dzięki wyłączeniu z łańcucha produkcji kolejnej zewnętrznej firmy i jednocześnie zapewnić większą kontrolę nad samym sprzętem.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Składany iPhone? Nie, Apple myśli o składanym iPadzie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.