Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 lipca 2022, 12:52

Samsung rozpoczął produkcję chipów w technologii 3 nm

Samsung uruchamia produkcję w procesie 3 nm. Przejmując technologiczne prowadzenie, zamierza w ten sposób skuteczniej rywalizować z TSMC.

Źródło fot. powyżej: Unsplash / Laura Ockel

TSMC kontroluje obecnie 54% rynku odlewni wafli mikroprocesorowych, według informacji podawanych przez serwis Techspot. Przewaga jest więc spora, ale drugi na liście Samsung (15%) stara się odebrać nieco „rynkowego tortu” uruchamiając proces technologiczny 3 nm.

Samsung uruchamia proces 3 nm

W ten sposób koreański potentat elektroniczny zyskał technologiczne prowadzenie, dzięki temu może zyskać wiele nowych kontraktów. Samsung zapewnia, że nowy proces to o 45% lepsza wydajność energetyczna względem procesu 5 nm.

Samsung rozpoczął produkcję chipów w technologii 3 nm - ilustracja #1
Pracownicy Samsunga demonstrują pierwsze wafle wykonane w technologii 3 nm. Źródło: Samsung

Nowa technologia Samsunga pozwala też zaoszczędzić 16% powierzchni i zyskać 23% więcej mocy. Firma przygotowuje też proces 3 nm drugiej generacji, który będzie jeszcze bardziej wydajny – zużycie energii spadnie o 50% w porównaniu do obecnego 3 nm.

Tranzystory wielobramkowe

Produkcja w litografii 3 nm ruszyła w fabrykach w Hwaseong. Proces technologiczny wykorzystuje tranzystory typu GAAFET (tranzystor polowy wielobramkowy, lub z bramką otaczającą). Elementy tego typu pozwalają na kolejny krok w miniaturyzacji układów scalonych. Nowa technologia Samsunga może nieco zrównoważyć rynek i pomóc w dywersyfikacji łańcuchów dostaw chipów. To pozytywna informacja, zwłaszcza w świetle ostatnich podwyżek cen energii na Tajwanie (gdzie swoje fabryki ma TSMC).

Najlepsze procesory znajdziesz tutaj

Samsung rozpoczął produkcję chipów w technologii 3 nm - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.