Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 listopada 2022, 16:00

Samsung 980 Pro - szybki dysk SSD dla wymagających

Modernizacja zestawu komputerowego potrafi być kosztowna, zwłaszcza jeśli użytkownik zmuszony jest do wymiany większości podzespołów. Czasami trzeba więc szukać oszczędności. Jednym z komponentów, które najczęściej kupuje się „po taniości”, jest dysk. To jednak błąd, o czym sam się przekonałem.

Skuszony niską ceną, zakupiłem dysk, który od tego czasu już kilkukrotnie wylądował na gwarancji. Po kolejnej interwencji zdecydowałem, że tym razem skieruję swój wzrok na wyższą półkę. Czym dysk z takiego segmentu powinien się charakteryzować?

Oprócz pojemności najważniejsza jest prędkość odczytu oraz zapisu. I to właśnie ten parametr okazał się najważniejszy w przypadku kupna dysku SSD. W założonym przeze mnie budżecie najlepszą opcją okazał się Samsung 980 Pro o pojemności 1 TB.

PLUSY:
  1. wysoka prędkość zapisu i odczytu;
  2. mała utrata wydajności przy zapełnieniu;
  3. dobra cena;
  4. pięcioletnia gwarancja producenta;
  5. współpraca z PS5.
MINUSY:
  1. niski współczynnik TBW;
  2. do realizacji potencjału potrzebna płyta z PCIe 4.0.

Samsung 980 Pro to obecnie najbardziej wszechstronny dysk SSD, który nie uszczupli za bardzo domowego budżetu. Zdecydowanie sprawdzi się on, gdy składamy mocniejszy zestaw, jak i przy bardziej budżetowych planach. Należy jedynie pamiętać, że dysk rozwinie skrzydła tylko wówczas, gdy posiadamy płytę główną z PCIe 4.0.

Nawet bez tego osiągane prędkości zapisu i odczytu będą więcej niż zadowalające i z pewnością umożliwią bardzo szybką pracę na plikach. Producent w specyfikacji zapewnia, że Samsung 980 Pro zdolny jest do osiągnięcia 5000 MB/s w zapisie sekwencyjnym oraz 6900 MB/s w odczycie.

Muszę przyznać, że nie są to wartości przesadzone, ponieważ podczas użytkowania zauważyłem, że dysk jest bardzo szybki, a testy wydajności tylko to potwierdzają.

Co jednak najważniejsze Samsung 980 Pro nie zwalnia ani na moment nawet po niemal całkowitym zapełnieniu go danymi. Warto mieć to na uwadze, gdyż jest to wada występująca w większości tego typu urządzeń.

Cena w dniu publikacji: 589 zł (Amazon)

Kup dysk Samsung 980 Pro na Amazon.pl

Kup dysk Samsung 980 Pro w Media Expert

Kup dysk Samsung 980 Pro w Euro RTV AGD

Samsung 980 Pro - opinie

Dysk od południowokoreańskiego producenta jest jednym z najchętniej wybieranych komponentów tego typu. W momencie publikacji tego tekstu na Amazonie dostępnych jest ponad osiem tysięcy opinii. Niezdecydowani użytkownicy mogą więc dowiedzieć się, co o Samsungu 980 Pro sądzą inni.

Zainstalowałem dysk na X570, czyli płycie z PCIe 4.0 (inaczej nie osiągnie maksymalnych prędkości). Wyniki testów porównawczych potwierdzają specyfikację. Mam też Corsair MP600 i Samsung jest znacznie szybszy. Różnicę zauważysz jedynie przy użyciu bardziej wymagających aplikacji.

Zakupiono wersję 1 TB. Łatwa i bardzo szybka instalacja. Aby z tego skorzystać, potrzebujesz gniazda M.2 działającego z prędkością PCIe 4. Działa w dobrej temperaturze i siedzi obok 1TB 970 evo. Przełączyłem mój system operacyjny na 980 Pro i nie mogę być szczęśliwszy. Microsoft Flight Simulator ładuje się zauważalnie szybciej, kilka minut w porównaniu do 30 minut z dysku Sata.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej