Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 listopada 2022, 13:00

autor: Kamil "KSulej" Sulej

RTX 4090 to oszczędna karta, tylko parę procent spadku wydajności przy połowie poboru mocy

RTX 4090 przed premierą straszył teoretycznym poborem prądu. W praktyce okazuje się dość oszczędny. Jednak wciąż istnieje pole do poprawy.

Źródło fot. Nvidia
i

QuasarZone przetestował flagowca zielonych pod kątem wydajności z fabrycznym limitem mocy oraz po undervoltingu, pokazując, że 4090 może być niezwykle oszczędna. Przed premierą straszono wysokim TDP na poziome 450 W, ale w rzeczywistości karta rzadko osiąga taki pobór prądu.

RTX 4090 to oszczędna karta, tylko parę procent spadku wydajności przy połowie poboru mocy - ilustracja #1

Wyniki są imponujące.Źródło: QuasarZone.

Undervolting w przypadku tej karty jest bardziej skomplikowanym sposobem na zmniejszenie poboru mocy. Z tego względu rzadziej wspominano o nim w recenzjach. Prostszym i wciąż skutecznym rozwiązaniem jest zmniejszenie limitu mocy.

Testy przeprowadzono w pięciu grach: Forza Horizon 5, PUBG, Cyberpunk 2077, Marvel Spider-Man Remastered oraz Lost Ark. Wszystkie gry działały w rozdzielczości 4K i na najwyższych ustawieniach graficznych.

Jak można zauważyć na powyższych wykresach, spadek wydajności jest niewielki. W najgorszym przypadku mowa o zaledwie 8%. I to wszystko przy praktycznie połowie deklarowanego przez producenta poboru mocy (450 W).

Która metoda lepsza?

W obu przypadkach mówimy o imponującej poprawie energetycznej, ale z lekkim naciskiem w stronę undervoltingu, który oferuje wyższe zegary przy niższym poborze energii. Wciąż jednak jest bardziej skomplikowaną metodą, bazującą na krzywej napięć Nvidii.

Zaś do zmniejszenia limitu mocy wystarczy program MSI Afterburner. Wystarczy obsłużyć jeden suwak, wymagany do ustawienia limitu.

RTX 4090 to oszczędna karta, tylko parę procent spadku wydajności przy połowie poboru mocy - ilustracja #2
Źródło: QuasarZone.

Niezależnie od wybranej metody nie stracimy wiele z wydajności - zaledwie 8%. Uzyskamy za to aż o 110 W mniejszy pobór mocy. W takim scenariuszu RTX 4090 działa z połową reklamowanego TDP.

RTX 4090 to oszczędna karta, tylko parę procent spadku wydajności przy połowie poboru mocy - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.