Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lipca 2022, 14:38

autor: Kamil Cuber

RTX 4090 może być jeszcze szybszy niż sądziliśmy

Nadchodząca seria kart graficznych od Nvidii może być jeszcze potężniejsza niż sądziliśmy. Do sieci wyciekła szczegółowa specyfikacja RTX-a 4090 i trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Źródło zdjęcia: Unsplash

Choć Nvidia nie zapowiedziała jeszcze oficjalnie nowej serii kart graficznych, to co chwilę można natknąć się w sieci na informacje o specyfikacjach kolejnych modeli. Ostatnio na Twitterze znanego leakera kryjącego się pod pseudonimem kopite7kimi pojawił się wpis dotyczący najmocniejszych układów nadchodzącej generacji. Wśród nich najbardziej wyróżnia się najpotężniejszy RTX 4090. Co dokładnie zaoferuje nadchodzący flagowiec?

Zgodnie z udostępnionymi informacjami najwydajniejsza karta graficzna amerykańskiego giganta ma opierać się na układzie graficznym Nvidia AD102-300A1 wyposażonym w 16 384 rdzenie CUDA. Szczególną uwagę zwraca wysokie taktowanie procesora graficznego, które w trybie bazowym wynosi 2,235 GHz, a w trybie boost wzrośnie do 2,520 GHz (maksymalnie nawet do 2,750 GHz). Dla porównania obecnie dostępny RTX 3090 osiąga taktowanie w trybie boost o wartości 1,7 GHz. Ponadto RTX 4090 będzie mógł pochwalić się 24 GB pamięci VRAM GDDR6X na 384-bitowej szynie pamięci o przepustowości 21 Gbps. Niestety zwiększenie wydajności odbije się na poborze mocy, który ma wynieść aż 450 W.

Pamiętajcie, że te przecieki należy brać ze sporą dozą rezerwy, bo nie wiemy w jakim stopniu i czy w ogóle znajdą one przełożenie na finalny produkt. Niemniej bardzo ciekawie wygląda na papierze prognozowany przyrost wydajności. Mówimy tu bowiem o przeskoku z 36 teraflopów RTX-a 3090 do aż 90 teraflopów w RTX-ie 4090. Jeśli tak będzie w rzeczywistości, to może oznaczać, że karty graficzne z rodziny Ada Lovelace przyniosą niemal trzykrotny wzrost wydajności względem poprzedniej generacji. Jeśli pójdzie to w parze z większą dostępnością, to gracze mogą zacierać ręce, choć raczej nie ma co się nastawiać, że będzie tanio.

Karty graficzne Nvidia kupisz tutaj

RTX 4090 może być jeszcze szybszy niż sądziliśmy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.