Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 lutego 2023, 18:00

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Dwuletnie GPU AMD pokonało RTX-a 4080, nie obyło się bez modyfikacji

Dwuprocesorowe karty graficzne w obecnych czasach to rzadkość. Jedną z takich jest Radeon Pro W6800X Duo zaprojektowany wyłącznie do komputerów Mac Pro. Udało się ją jednak uruchomić poza sprzętem Apple i wydajność robi wrażenie.

Źródło fot. der8auer / YouTube
i

Ekstremalny overclocker znany pod pseudonimem der8auer postanowił zmodyfikować kosztującą przeszło 30 tysięcy złotych kartę graficzną, aby w ogóle było możliwe uruchomienie jej przy użyciu „standardowego” komputera.

Radeon Pro W6800X Duo to potwór wyposażony w dwa chipy Navi 21, które komunikują się ze sobą za pomocą wewnętrznego mostku Infinity Fabric Link. Jednak w obu procesorach zdezaktywowano po 20 jednostek obliczeniowych. Oprócz tego każdy z układów posiada 32 GB pamięci GDDR6 i 128 MB Infinity Cache.

Procesor Navi 21 użyty został także w flagowych kartach AMD - RX 6900 XT i RX 6950 XT. Mowa więc o naprawdę mocnych produktach, a umieszczenie ich na jednym PCB czyni z tej karty prawdziwe monstrum o dużej wydajności w zastosowaniach profesjonalnych.

Taka specyfikacja budzi ciekawość wielu osób co do jej wydajności. Jedną z nich jest Roman Hartung znany jako der8auer. W powyższym filmie przedstawił proces przygotowania karty i samych testów. W tym przypadku nie obyło się bez wielu trudności.

Pierwsza z nich to zasilanie, GPU co prawda posiada standardowe złącze PCIe x16, jednak byłoby ono niewystarczające. Karta została wyposażona w dodatkowy moduł Mac Pro eXpansion (MPX). Konieczne było przylutowanie bezpośrednio do niego dwóch przewodów 12V z uziemieniem.

Dwuletnie GPU AMD pokonało RTX-a 4080, nie obyło się bez modyfikacji - ilustracja #1
Źródło: der8auer / YouTube

Drugą kwestią było wykrycie karty przez system. Początkowo był z tym problem. Program GPU-Z widział oba układy, jednak wystąpiły komplikacje przy instalacji oficjalnych sterowników AMD. Pomocne okazało się narzędzie BootCamp od Apple, po jego instalacji, Windows wreszcie wykrywał oba GPU.

To nie oznacza pełnego sukcesu, ponieważ karta podczas testów zmagała się z brakiem stabilności. Dochodziło do nagłych wyłączeń, wynikać to mogło z problemów z temperaturami i/lub zasilaniem.

Finalnie całość zakończyła się pomyślnie. Wynik Radeona W6800X Duo w 3DMark Time Spy wyniósł 97,21 FPS. Jest to rezultat gorszy od RTX-a 4090 o 21%, jednak wciąż lepszy o 4% niż RTX 4080. Pokonany został również najnowszy flagowiec AMD, RX 7900 XTX o około 8%. W ogólnym rozrachunku prezentowane wyniki można uznać za imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że układ ma już dwa lata.

Dwuletnie GPU AMD pokonało RTX-a 4080, nie obyło się bez modyfikacji - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.