Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 września 2022, 13:00

RTX 3060 od Intela - oto ARC 770. Jest cena i data premiery

Flagowa karta graficzna Intela wreszcie trafi do sklepów. Pat Gelsinger podczas Intel Innovation podał datę premiery i sugerowaną cenę ARC 770.

Źrodło fot. Intel
i

Pierwszego dnia Intel Innovation w rękach Pata Gelsingera zobaczyliśmy kartę graficzną ARC 770. Poznaliśmy też oficjalną datę jej premiery i cenę. Intel ARC trafi do sklepów 12 października 2022 roku, a jego zalecana cena wynosi 329 dolarów.

ARC 770 trafi do sklepów 12 października

Biorąc pod uwagę polski rynek i podatek VAT wynoszący 23%, możemy się spodziewać konieczności wydania około 2000 złotówek na najmocniejszą kartę graficzną Intela.

  • Według Intela ARC 770 jest co najmniej porównywalna w wydajności z RTX 3060 w trybie 1080p z włączonym ray tracingiem.
  • W większości gier najmocniejsza karta Intela okazuje się jednak nieco lepsza od swojego rywala.
  • W niektórych testach słabszy ARC 750 jest w stanie dogonić RTX 3060, więc przewaga ARC 770 jest jak najbardziej możliwa.
  • Intel pokazuje, że wraz z nowymi sterownikami, które obecnie mają status beta, wydajność ARC 770 rośnie jeszcze bardziej.
RTX 3060 od Intela - oto ARC 770. Jest cena i data premiery - ilustracja #1

Wyniki ARC 770 w porównaniu z RTX 3060 w wybranych grach.Źródło: Intel

RTX 3060 od Intela - oto ARC 770. Jest cena i data premiery - ilustracja #2

Wyniki ARC 770 z włączonym XeSS.Źródło: Intel

„Niebieski” rywal RTX 3060

Niedługo po premierze ARC 770 na Intel Innovation karty graficzne mają zostać wysłane do wybranych recenzentów, więc można się spodziewać niezależnych testów. Jeśli ARC 770 cenowo istotnie będzie porównywalny z RTX 3060, dla graczy będzie to oznaczało ciekawy wybór. Z jednej strony układ sprawdzonego producenta, a z drugiej coś nowego, wydajniejszego (szczególnie w trybie ray tracingu) i niebieskiego. Oba w tej samej (lub podobnej) cenie.

Najlepsze karty graficzne znajdziesz na Allegro

Intel ARC 770

Karta graficzna Intela posiada 32 rdzenie Xe, 32 jednostki ray tracingu i 4096 jednostek obliczeniowych. Układ został wykonany w litografii TSMC 6N i jest taktowany zegarem 2,1 Ghz. Najmocniejszy model posiada 16 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 560 GB/s i 256-bitową szynę danych. Będzie też dostępna nieco słabsza wersja ARC 770 wyposażona w 8 GB pamięci. Zużycie energii karty wyniesie ok. 225 W (TDP).

RTX 3060 od Intela - oto ARC 770. Jest cena i data premiery - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej