Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2022, 10:41

RTX 3050 może nie być kartą dla górników. Gracze zacierają ręce

Premiera karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3050 zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze testy wydajności sugerują, że układ ten być może nie będzie zbyt często wybierany przez kopaczy kryptowalut.

Z testów opublikowanych przez redakcję VideoCardz wynika, że RTX 3050 bardzo słabo radzi sobie z kopaniem kryptowalut. Wydajność karty ma wynosić jedynie 12,5 MH/s przy kopaniu Ethereum (przy poborze mocy na poziomie 73 W), co przy obecnym kursie tej waluty jest kompletnie nieopłacalne. Być może producent zastosował zabezpieczenie algorytmem LHR, wpływającym na drastyczne obniżenie wydajności w kopaniu kryptowalut. W momencie wykrycia oprogramowania używanego przez górników karta zwiększa pobór energii, jednocześnie zmniejszając osiągi. Dzięki temu jej atrakcyjność dla zwolenników wirtualnych walut jest znikoma, co daje szansę na kupno takiej karty przez graczy.

RTX 3050 może nie być kartą dla górników. Gracze zacierają ręce - ilustracja #1
Czy GeForce RTX 3050 zostanie wykupiony przez scalperów?

Jeśli zabezpieczenia zastosowane przez Nvidię nie zostaną przez górników zniesione, to RTX 3050 ma szansę stać się kartą graficzną, na którą czekało wielu graczy na całym świecie. Z testów producenta wynika, że najnowszy układ graficzny zaoferuje prawie dwukrotnie lepsze osiągi niż GeForce GTX 1650 i prawie czterokrotnie lepsze niż GeForce GTX 1050. Czy faktycznie tak będzie, przekonamy się 26 stycznia około godziny 15:00. To właśnie wtedy zejdzie embargo na wszystkie publikacje na temat Nvidia Geforce RTX 3050. Czy recenzenci na całym świecie uzyskają podobne wyniki w swoich testach? Jeśli nowa karta graficzna od „Zielonych” okaże się sukcesem, to jej kupno po premierze może być utrudnione.

Ceny kart graficznych Nvidii sprawdzicie tutaj

Przypomnijmy, że Nvidia GeForce RTX 3050 to układ oparty na rdzeniu NVIDIA GA106-150, który dysponuje 2560 jednostkami SP, 80 jednostkami Tensor oraz 20 rdzeniami RT. Ma to być odpowiedź producenta na niedawną premierę konkurencyjnego Radeona RX 6500 XT, który jest budżetową propozycją od AMD. Sugerowana cena RTX-a 3050 to 249 dolarów amerykańskich, jednak nie ma się co łudzić, że kartę faktycznie będzie zakupimy za taką kwotę (patrz: sytuacja w Japonii).

RTX 3050 może nie być kartą dla górników. Gracze zacierają ręce - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.