Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 września 2022, 12:44

Rośnie konkurencja dla Steam Decka, Razer szykuje własną „konsolę”

Razer Edge 5G będzie kolejnym przenośnym urządzeniem dla grania. Pytanie tylko, czy bardziej na modłę Steam Decka, czy też niedawno ujawnionego Logitech G?

Źrodło fot. Verizon.
i

Sukces Steam Decka sprawił, że coraz więcej producentów zaczęło marzyć o własnej przenośnej „wcale-nie-konsoli”. Wiemy już m.in. o urządzeniu firmy Razer (testowanym przez wybrane serwisy w zeszłym roku), a 15 października na targach RazerCon dowiemy się więcej na temat Razer Edge 5G, jak ma się zwać przenośny sprzęt do grania znanego producenta.

Co zabawne, ogłoszenia nie opublikował ani Razer, ani nawet Qualcomm (który opracował procesor wykorzystywany w Razer Edge 5G). Nazwę oraz datę prezentacji urządzenia zdradziła firma Verizon – amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych. Spółka ma być obecna na tegorocznej edycji imprezy RazerCon.

Ogłoszenie Verizonu nie zdradza nic nowego na temat funkcji konsoli. Wiemy, że Razer Edge 5G skorzysta z systemu operacyjnego Android i pozwoli na granie nie tylko w zainstalowane gry, ale też na grę w chmurze z wykorzystaniem sieci 5G i WiFi 6E.

Sprzęt ma się cechować wysoką wydajnością, m.in. dzięki wykorzystaniu procesora Snapdragon G3X Gen 1. W jego skład wchodzi m.in. układ graficzny Ardeno, który ma wspierać rozdzielczość 4K i pozwolić na grę w 144 klatkach na sekundę. Jednak wciąż nie znamy pełnej specyfikacji tego układu, nie mówiąc o mocy innych, w zasadzie jeszcze nieujawnionych komponentów Razer Edge 5G (z materiału IGN z 2021 roku wiemy m.in. o 6,65-calowym ekranie OLED).

Trudno więc ocenić, czy pod względem wydajności sprzęt rzeczywiście będzie konkurencją dla Steam Decka, czy też raczej dla Logitech G Cloud, którego twórcy w całości postawili na strumieniowanie gier. Szczegóły poznamy 15 października, być może – oby – także z datą premiery Razer Edge 5G.

Rośnie konkurencja dla Steam Decka, Razer szykuje własną „konsolę” - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej