Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 sierpnia 2022, 13:45

Rosja chce zbudować swoją stację kosmiczną - pokazano jej makietę

Roskosmos pokazał model nowej rosyjskiej stacji kosmicznej. Obiekt nazwany ROSS ma być odpowiedzią na wycofanie się Rosjan z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło fot. powyżej: NASA

W SKRÓCIE:
  • Rosjanie po wycofaniu się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chcą zbudować własną, Roskosmos pokazał jej model.

Rosja nie zamierza dłużej kontynuować współpracy na ISS. Po wycofaniu się z międzynarodowej stacji w 2024 roku chce rozpocząć własny program obecności orbitalnej. Rosyjska stacja kosmiczna ROSS (nazwa wymieniona przez rosyjskie media) już istnieje, lecz na razie tylko jako model.

Rosja chce zbudować swoją stację kosmiczną - pokazano jej makietę - ilustracja #1
Model rosyjskiej stacji kosmicznej. Źródło: REUTERS / Maksim Szemetow

Orbitalna placówka finalnie ma się składać z sześciu modułów. Pierwsza faza konstrukcji stacji ma się rozpocząć w 2025 roku i potrwać do 2030 roku (prawdopodobnie chodzi o umieszczenie pierwszych czterech modułów). Potem nastąpi druga faza, która potrwa do 2035 roku.

ROSS to miejsce dla czterech kosmonautów

Stacja ROSS pomieści cztery osoby. Roskosmos twierdzi, że jej możliwości obserwacyjne będą lepsze niż w przypadku ISS. Posiadanie własnej stacji kosmicznej dla Rosji jest, oprócz wartości naukowych, także sprawą wizerunkową. Pokazałoby to jej niezależność technologiczną od USA. Od czasu wycofania Mira (rosyjskiej stacji kosmicznej wysłanej na orbitę w 1986 roku) w 2001 roku Rosjanie nie mają swojej placówki orbitalnej.

Na koniec ciekawostka – w modelu prawdopodobnie jest widoczny przycumowany nowy statek kosmiczny Orzeł (Orel lub Oryol). Maszyna ta ma mieć możliwość zabrania nawet 6 osób na pokład podczas lotu na niską orbitę okołoziemską (LEO). Oprócz tego Rosjanie mówią o zdolnościach do lotu na Księżyc i na Marsa. Statek Orzeł ma odbyć lot dziewiczy w 2024 roku, lecz data jego startu była już przesuwana.

Rosja chce zbudować swoją stację kosmiczną - pokazano jej makietę - ilustracja #2
Grafika pokazująca statek kosmiczny Orzeł. Źródło: Roskosmos
Rosja chce zbudować swoją stację kosmiczną - pokazano jej makietę - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej