Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 listopada 2022, 14:37

autor: Kamil Cuber

Roboty będą umiały budować roboty

Naukowcy z MIT stworzyli roboty, które mogą być wykorzystane do budowy nowych robotów oraz obiektów znacznie większych od siebie.

Źrodło fot. Youtube | MIT
i

W ostatnich latach możemy zauważyć znaczny rozwój technologii związanych z zarządzaniem i optymalizacją pracy w różnych gałęziach przemysłu. Jedną z nich jest robotyka, w której za sprawą badań naukowców z amerykańskiego Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) udało się stworzyć robota zdolnego do budowy innych robotów, modyfikowania własnej konfiguracji oraz tworzenia konstrukcji znacznie większych od siebie.

Pomysł naukowców opiera się na wykorzystaniu do budowy robotów tzw. wokseli (trójwymiarowych odpowiedników pikseli w grafice komputerowej) czyli mniejszych, samodzielnych podzespołów. I choć rozwiązanie takie jest już znane od dłuższego czasu, to naukowcy rozwinęli je, umożliwiając pojedynczym elementom nie tylko łączenie się w dowolny sposób, ale również przenoszenie między sobą zasilania oraz informacji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko transportowanie poszczególnych obiektów, ale również ich podnoszenie, opuszczanie oraz manipulowanie nimi. Najprościej takie rozwiązanie opisał jeden z autorów projektu, Neil Gershenfeld:

Nie ma przewodów. Jest tylko struktura.

Roboty będą umiały budować roboty - ilustracja #1
Obecnie poza algorytmami naukowcy pracują również nad wzmocnieniem połączeń między poszczególnymi wokselami. Źródło: Youtube | MIT

Wraz z wprowadzeniem tak nowatorskiej techniki budowy przed naukowcami pojawiły się nowe wyzwania. Jak sami przyznają, największym z nich jest stworzenie algorytmu, będącego w stanie stwierdzić, czy podczas budowy jakiegoś obiektu bardziej wydajne będzie tworzyć daną konstrukcję przez robota w obecnej formie, czy lepiej go przebudować. Tak opisuje ten problem Gershenfeld:

Opublikowano tysiące artykułów na temat planowania tras dla robotów. Ale krok, w którym robot musi podjąć decyzję o zbudowaniu kolejnego robota lub innego rodzaju robota — to nowość.

Oczywiście przed naukowcami jest jeszcze dużo pracy i sami autorzy projektu przyznają, że minie wiele lat, zanim będzie możliwe wykorzystanie w praktyce omawianych robotów. Jednak już teraz projekt wzbudza wielkie zainteresowanie, m.in. wśród firm zajmujących się budową samochodów, samolotów, a także konstruowaniem budynków.

Roboty będą umiały budować roboty - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.