Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 września 2022, 21:05

autor: Kamil Cuber

Dobra wydajność, wysokie temperatury - recenzje AMD Ryzen 7000

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje Ryzenów z serii 7000, które chwalą wysoką wydajność, ale niestety okupioną wysokim współczynnikiem TDP.

Źrodło fot. AMD
i

Dzisiaj na półki sklepowe trafiła najnowsza seria procesorów od AMD, a wraz z nimi pojawiły się ich pierwsze recenzje. Krytycy są zgodni, że „czerwonym” udało się dogonić dwunastą generację Intela, ale kosztem zwiększonego poboru prądu oraz znacznie podniesionego wydzielania ciepła.

Wydajność w grach

Według testów opublikowanych na kanale Linus Tech Tips, każdy, kto zamierza zakupić którykolwiek procesor Ryzen 7000 z przeznaczaniem głównie do gier, nie powinien mieć powodów do narzekania, gdyż w testowanych tytułach największą wydajność oferowały właśnie układy od AMD. Należy jednak zaznaczyć, że przewaga Ryzenów w większości przypadków jest dość niska.

Co zaskakujące, jedyną konkurencją w tym segmencie stanowi inny procesor od „czerwonych”: Ryzen 7 5800X3D. Jeśli więc preferujecie najwyższą wydajność w grach, warto poczekać na procesory wyposażone w pamięć podręczną 3D V-cache.

Dobra wydajność, wysokie temperatury - recenzje AMD Ryzen 7000 - ilustracja #1

Porównanie wydajności nowych procesorów w grze Shadow of the Tomb Raider w 1080p.Źródło: Linus Tech Tips

Wydajność w aplikacjach i benchmarkach

Całkiem inaczej sprawa ma się w przypadku wydajności w benchmarkach. O ile w grach układy od AMD jedynie dorównywały procesorom Intela, tak w przypadku aplikacji Ryzeny pozostawiły konkurencję daleko w tyle. Przykładowo w popularnym benchmarku R23 w wydajności wielowątkowej Ryzen 9 7950X uzyskał zawrotne 37,5 tys. punktów. Dla porównania i9-12900KS osiągnął wynik 27 tys. punktów.

Dobra wydajność, wysokie temperatury - recenzje AMD Ryzen 7000 - ilustracja #2

Porównanie wydajności w benchmarku R23.Źródło: Linus Tech Tips.

Procesory od AMD znajdziesz tutaj

Nowe Ryzeny są piekielnie gorące

Najważniejszą kwestią poza wydajnością, którą podkreślają recenzenci, są wysokie temperatury procesorów nowej generacji. Zarówno topowy model Ryzen 9 7950X, jak i model ze średniej półki cenowej Ryzen 7 7700X potrafiły osiągnąć aż 95 stopni Celsjusza. Warto jednak zaznaczyć, iż taka temperatura według AMD jest nadal bezpieczna dla nowych procesorów, i dodać, że „czerwoni” zalecają stosowanie chłodzenia wodnego dla swoich najbardziej wydajnych układów.

Dobra wydajność, wysokie temperatury - recenzje AMD Ryzen 7000 - ilustracja #3

Temperatury procesora Ryzen 7 7700X w benchmarku Prime 95.Źródło: Linus Tech Tips.

Można więc powiedzieć, że AMD dostarczyło procesory, które w większości spełniają pokładane w nich nadzieje, jednak wysokie temperatury mogą zniechęcić potencjalnych klientów.

Dobra wydajność, wysokie temperatury - recenzje AMD Ryzen 7000 - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.