Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 sierpnia 2022, 16:35

autor: Kamil Cuber

Rakieta Elona Muska wyniesie w kosmos satelity szpiegowskie

Rakieta Falcon Heavy otrzymała certyfikat od Sił Kosmicznych Pentagonu. Dzięki temu SpaceX będzie mógł podejmować misje związane z wynoszeniem na orbitę tajnych satelitów szpiegowskich.

Źródło: Unsplash | SpaceX

Choć niedawno amerykańskie instytucje państwowe przekonały się, że nie wszystkie usługi oferowane przez SpaceX potrafią spełnić wymagane standardy, to wydaje się, że w kwestii rakiet kosmicznych Pentagon postanowił mocno postawić na firmę Elona Muska. W niedawno opublikowanych dokumentach możemy znaleźć informację, że Falcon Heavy otrzymał certyfikat, który pozwala na podejmowanie misji związanych z wynoszeniem na orbitę tajnych satelitów szpiegowskich. Dzięki temu firma będzie miała szansę uzyskać wyraźną przewagę nad dotychczasowym dostawcą Pentagonu firmą United Launch Alliance (ULA).

Poza SpaceX swoją rakietę zaprezentowała firma United Launch Alliance, jednak jej Vulcan nie został do tej pory zaakceptowany przez amerykańskie agencje. Można więc powiedzieć, że obecnie firma Elona Muska posiada monopol na transport kosmiczny ładunków o dużej masie dla Pentagonu.

Jak donosi portal Bloomberg, certyfikat nie odnosi się bezpośrednio do samej rakiety, a do innowacyjnych silników wielorazowego użytku, które wykorzystuje. Dzięki nim firma jest w stanie mocno konkurować cenowo z ULA, co potwierdza przedstawiciel SpaceX Walter Lauderdale:

(korzystanie z silników wielokrotnego użytku) …umożliwiło siłom kosmicznym USA zaoszczędzenie ponad 64 milionów dolarów na misjach GPS III oraz pozwoliło uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zmianami wymagań, jednocześnie zwiększając wyraźnie elastyczność zarówno dla osób zajmujących się startem, jak i naszych pojazdów.

To jednak nie jedyna zaleta nowej rakiety. Kolejną ważną cechą Falcona Heavy jest zwiększony tonaż. W przypadku modelu Falocn 9, który był do tej pory wykorzystywany, masa ładunku nie mogła przekroczyć 22,8 tony (podczas lotu na niską orbitę). Nowa rakieta potrafi unieść prawie 64 tony, więc niemal 3 razy więcej niż poprzedniczka.

Rakieta Elona Muska wyniesie w kosmos satelity szpiegowskie - ilustracja #1
Porównanie rakiet Falcon Heavy (po lewej) oraz Falcon 9 (po prawej). Źródło: Unsplash | SpaceX

Choć firma wstrzymała się od komentarzy na temat przyszłej współpracy z Pentagonem to, według Antoniego Capaccio pierwsza misja National Security Space Launch Falcona Heavy odbędzie się między październikiem, a grudniem. Polegać ma ona na wyniesieniu na orbitę satelity przygotowanej przez National Reconnaissance Office (w wolnym tłumaczeniu: Narodowe Biuro Rozpoznania), które zajmuje się budową oraz zarządzaniem maszynami szpiegowskimi. Jeśli te informacje zostaną potwierdzone, a pierwsza misja zakończy się powodzeniem, możemy spodziewać się, że SpaceX mocno zacieśni współpracę z Pentagonem.

Rakieta Elona Muska wyniesie w kosmos satelity szpiegowskie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.