Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2022, 10:51

Radeon RX 6500 XT to tania karta, której nie ma w sklepach

Jesteśmy świeżo po premierze karty graficznej Radeon RX 6500 XT, która miała zapełnić lukę w niższym segmencie tych urządzeń. Niestety kupno tego układu już teraz graniczy z cudem.

Najnowsza propozycja od AMD – Radeon RX 6500 XT – została wyceniona przez producenta na 199 dolarów amerykańskich, co teoretycznie powinno przełożyć się na cenę ok. 1000 złotych. Jak można się było spodziewać, pierwsze partie były jednak sprzedawane za kwoty dużo wyższe, oscylujące w granicach 1400 – 1700 złotych. Niestety na tę chwilę nie ma możliwości zakupienia karty w żadnym z najpopularniejszych sklepów z elektroniką i sprzętem komputerowym w naszym kraju. Jak podaje serwis Tom’s Hardware, układ jest praktycznie niedostępny również w innych regionach świata i nie stoją za tym górnicy kryptowalut. Według nieoficjalnych informacji karta została opracowana z myślą o osobach chcących kupić mniej wydajny układ do grania w niższych detalach.

Radeon RX 6500 XT to tania karta, której nie ma w sklepach - ilustracja #1
Jak widać, nawet najtańsze i najsłabsze karty na rynku znikają w mgnieniu oka

I chociaż specyfikacja Radeona RX 6500 XT nie powoduje szybszego bicia serca, to sądząc po szybkim zniknięciu karty z półek sklepowych, znalazła ona oddane grono fanów. Układ komunikuje się z komputerem za pomocą złącza PCI-Express 4.0 x4 i cechuje stosunkowo niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną w porównaniu z bardziej wydajnymi jednostkami. Najnowsza propozycja AMD obsługuje technologie AMD Smart Access Memory i Radeon Super Resolution, jednak jej wydajność spada drastycznie, jeśli podłączymy ją do płyty głównej wyposażonej tylko w PCIe w wersji 3.0.

Ceny kart graficznych AMD sprawdzicie tutaj

Niestety Radeon RX 6500 XT jest dość przeciętny jak na 2022 rok. Producent zastosował najsłabszy układ graficzny z generacji Navi 2X (RDNA 2) oraz 4 GB pamięci wideo GDDR6 64-bit, co w obecnych czasach jest wartością niewystarczającą. Mimo wszystko osoby chcące zainwestować pieniądze w tańszy układ graficzny, mogą zainteresować się nową propozycją od AMD. Zwłaszcza że za konkurencyjnego GeForce’a GTX 1650 trzeba zapłacić kilkaset złotych więcej.

Radeon RX 6500 XT to tania karta, której nie ma w sklepach - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.