Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 marca 2023, 17:17

autor: Marek Pluta

PS6 może zadebiutować w 2028 roku

Najnowsze przecieki sugerują, że Sony przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad PlayStation 6. Projektantem nowej konsoli ponownie został Mark Cerny odpowiedzialny za obecny model, natomiast jej rynkowa premiera może odbyć się w 2028 roku.

Źródło fot. PlayStation.com
i

PlayStation 5 zadebiutowało 12 listopada 2020 roku i praktycznie zdominowało rynek konsol obecnej generacji, nie dając konkurencyjnemu Xboksowi żadnych szans. Wprawdzie możliwości tego sprzętu są duże, to Sony doskonale zdaje sobie sprawę z rosnących wymagań użytkowników, którzy oczekują od gier jeszcze wyższych rozdzielczości oraz szczegółowości detali. Obecny sprzęt mógłby temu nie podołać, dlatego producent planuje ulepszoną konsolę PS5 Pro, która byłaby dwukrotnie mocniejsza i zapewniłaby jeszcze lepsze doznania w wirtualnej rzeczywistości.

Nie możemy jednak wykluczyć, że nigdy nie zobaczymy PS5 Pro, gdyż japoński gigant od razu zaoferuje swym klientom PlayStation 6. Tak uważa znany youtuber RedGamingTech, według którego istnieje duże prawdopodobieństwo odłożenia tego projektu na półkę. Jego zdaniem koncern ma ograniczone zasoby do pracy nad rozwojem sprzętu oraz oprogramowania i zapewne zapragnie wykorzystać je do stworzenia nowej konsoli, zamiast poświęcać na odświeżony model.

Wybrano projektanta PS6

Oczywiście są to tylko spekulacje, więc nie mamy żadnej pewności, czy japoński gigant faktycznie rozważa taki scenariusz. Wiemy natomiast, że prace nad PS6 są już prowadzone i Sony powoli kompletuje zespół, który się tym zajmie. WorryWartGamer, powołując się na zaufane źródło twierdzi bowiem, że koncern zatrudnił już projektanta sprzętu, który będzie pracował nad PS6, a stanowisko te objął Mark Cerny. To znana postać koncernu, będąca głównym projektantem PS5, która miała swój udział także w stworzeniu PS4. Będzie to więc trzecia konsola, którą opracuje dla Sony.

WorryWartGamer uważa jednak, że na premierę sprzętu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jego zdaniem PS6 zadebiutuje nie wcześniej niż w 2028 roku, a podobnego zdania jest także Piers Harding-Rolls, analityk firmy Ampere Analysis. Jeśli termin się potwierdzi, Sony będzie miało sporo czasu na opracowanie sprzętu, który spełni wysokie oczekiwania fanów.

PS6 może zadebiutować w 2028 roku - ilustracja #1
PS5 jeszcze długo może być wiodącą konsolą na rynku. Źródło: PlayStation.com

Pięć lat to jednak dość sporo czasu i choć obecnie PS5 sprzedaje się znakomicie, to nie można wykluczyć, że z biegiem czasu niedostatki mocy staną się bardziej zauważalne. Wprowadzenie do sprzedaży odświeżonej i mocniejszej konsoli byłoby więc dobrym krokiem, ale na ten moment trudno powiedzieć, czy Sony zdecyduje się go wykonać.

PS6 może zadebiutować w 2028 roku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.