Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 stycznia 2023, 11:30

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Specjalny kontroler do PS5 zapowiedziany

Sony zapowiedziało projekt Leonardo. Jest to kontroler o dość niecodziennym kształcie. Ma zapewnić duże możliwości personalizacji.

Źródło fot. Kerde Severin | Unsplash
i

Okazją do ogłoszenia nowego urządzenia japońskiej firmy były tegoroczne targi CES 2023. Zapowiedź pojawiła się na oficjalnym blogu Sony. Największą zaletą kontrolera ma być rozbudowana konfiguracja oraz możliwość bezproblemowego użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Dodatkowo będzie można go sparować z DualSensem, a także urządzeniami innych firm.

Specjalny kontroler do PS5 zapowiedziany - ilustracja #1

Różnica już na pierwszy rzut oka jest znaczącablog.playstation.com

Co zaoferuje nowy kontroler?

Kontroler stworzony we współpracy chociażby ze Stack Up, AbleGamers ma zaoferować łatwo ściągalne i wymienne elementy, m.in. przyciski o różnych kształtach, nasadki drążków analogowych itp. W przypadku tych pierwszych będzie można dobierać je zarówno pod względem kształtu, jak i rozmiaru. Użytkownik dostanie możliwość ustawiania ich w różnych układach, w tym także dostosowywania odległości drążków analogowych od gamepada. Poza tym nie będzie potrzeby trzymania go w rękach, ponieważ będą dostępne mocowania AMPS oraz statywy 360-stopniowe.

Specjalny kontroler do PS5 zapowiedziany - ilustracja #2

Kontroler ma zapewnić bogaty zakres konfiguracjiblog.playstation.com

Pod kątem oprogramowania nie będzie można narzekać. Szeroki zakres mapowania przycisków pozwoli przypisać kilka naraz do jednej funkcji lub dwie akcje do jednego z nich. Sprawne użytkowanie zapewni również możliwość tworzenia profili (maksymalnie 3) i płynne przełączanie się między nimi.

Projekt Leonardo będzie mógł działać samodzielnie, choć bez problemu ma współpracować z kontrolerem DualSense. Maksymalnie będzie się dało podłączyć do konsoli dwa nowe urządzenia oraz jednego DualSense’a. W efekcie powstanie coś w rodzaju wirtualnego kontrolera, który pozwoli dodatkowym osobom pomagać w rozgrywce w kluczowych momentach.

Nasz zespół przetestował kilkanaście projektów z ekspertami ds. ułatwień dostępu, szukając rozwiązań, które pomogłyby sprostać kluczowym wyzwaniom związanym z efektywnym wykorzystaniem kontrolera. W końcu zdecydowaliśmy się na projekt „dzielonego kontrolera”, który umożliwia niemal dowolną zmianę położenia lewego/prawego kciuka, może być używany bez konieczności trzymania i oferuje bardzo elastyczną zamianę przycisków i nasadek drążków – można przeczytać na blogu PlayStation.

Ponieważ gracze mogą dostosować Projekt Leonardo do swoich potrzeb, nie ma on jednego „właściwego” kształtu. Chcemy umożliwić im tworzenie własnych konfiguracji. Kontroler może również elastycznie akceptować kombinacje akcesoriów ułatwiających dostęp, aby stworzyć wyjątkową estetykę. Jestem podekscytowany, że projekt zostanie ukończony dzięki współpracy z graczami, a nie poprzez prezentowanie im pojedynczej obudowy – czytając dalej.

W zestawie z kontrolerem znajdują się aż 4 porty AUX dające możliwość podłączania różnych dodatkowych akcesoriów innych firm. Projektant Sony Interactive Entertainment So Morimoto powiedział: „Projekt Leonardo jest częścią rodziny produktów PlayStation 5 i opiera się na tej samej koncepcji projektowej. Zainspirowała nas idea wspólnego korzystania ze świata PlayStation przez wszystkich graczy”.

Projekt wciąż jest w fazie rozwoju, a japoński gigant chce w tym momencie zebrać pierwsze opinie na temat nowego urządzenia. W związku z tym w przyszłości można spodziewać się kolejnych szczegółów w kwestii funkcjonalności oraz potencjalnej premiery.

Specjalny kontroler do PS5 zapowiedziany - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.