Przełom w fuzji jądrowej, Tajwan rozpocznie własne badania

Dzięki osiągnięciu dodatniego bilansu energetycznego przez amerykańskich naukowców rośnie zainteresowanie fuzją jądrową. Tajwan też chce rozwijać własny program reaktorów termojądrowych.

nauka
Arkadiusz Strzała15 grudnia 2022
23
Źrodło fot. Damien Jemison / Lawrence Livermore National Laboratory
i
W SKRÓCIE:
  • Tajwan także chce prowadzić doświadczenia z fuzją jądrową. Zabezpieczy w budżecie odpowiednie środki dla zespołów badawczych.

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (Kalifornia, USA) poinformowali, że udało im się uzyskać dodatni bilans energetyczny fuzji jądrowej. To osiągnięcie stanowi kamień milowy światowej energetyki i jest ukoronowaniem dotychczasowych starań w rozwijaniu tej technologii. Zainteresowanie fuzją było niemałe, a teraz zapewne jeszcze wzrośnie. Tajwan ogłosił, że także chce zainwestować we własny program reaktorów termojądrowych.

Przełom w fuzji jądrowej, Tajwan rozpocznie własne badania - ilustracja #1
Kapsuła zawierająca paliwo (hohlraum), w której dochodzi do fuzji. Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory

Tajwańska Narodowa Rada Nauki i Technologii (NSTC) jest pod wrażeniem osiągnięcia amerykańskich naukowców. Zapewni ona odpowiednie fundusze zespołom badawczym w dziedzinie badań dotyczących fuzji jądrowej, otrzymywanej dzięki użyciu laserów i pola magnetycznego. Tajwan uważa fuzję jądrową za obiecujący i bezpieczny sposób pozyskiwania energii.

Laserowa fuzja jądrowa

Lawrence Livermore National Laboratory w ramach przeprowadzonego eksperymentu fuzji jądrowej uzyskało dodatni bilans energetyczny. Do niewielkiej ilości paliwa dostarczono 2,05 MJ (megadżula) energii, a otrzymano w wyniku reakcji 3,15 MJ. Reaktor, który mieści się w National Ignition Facility (LLNL) jednak różni się od urządzeń zwanych tokamakami, budowanych np. w ramach programu ITER.

Przełom w fuzji jądrowej, Tajwan rozpocznie własne badania - ilustracja #2
Doświadczalny reaktor termojądrowy w National Ignition Facility. Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory

Wykorzystuje on 192 lasery wycelowane w niewielki, cylindryczny pojemnik, zawierający kapsułkę paliwa wielkości ziarnka pieprzu. Materia złożona z izotopów wodoru, trytu i deuteru rozgrzewa się tam do bardzo wysokiej temperatury, aż do osiągnięcia stanu plazmy i startu reakcji fuzji, w której atomy łączą się, wydzielając potężne ilości energii.

Podane wyniki eksperymentu rzecz jasna dotyczą ilości energii bezpośrednio dostarczonej pastylce paliwa i otrzymanej z niej. Nie uwzględniają strat energetycznych zasilania laserów itp. Przed naukowcami jeszcze długa droga – konieczna jest poprawa wydajności fuzji, a także działania całej maszynerii powiązanej z reaktorem.

Reaktory termojądrowe mogą w przyszłości pozwolić na produkcję ogromnych ilości energii, wykorzystując przy tym powszechnie występujące pierwiastki i nie wytwarzając odpadów radioaktywnych. Dlatego badania nad fuzją trwają od lat i pochłaniają miliardy dolarów, mimo iż korzyści wydają się raczej odległe. Dzięki osiągnięciu naukowców z LLNL wiemy jednak, że jesteśmy coraz bliżej celu.

POWIĄZANE TEMATY: nauka nowe technologie energia

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Co to jest klimatyzator przenośny?

Co to jest klimatyzator przenośny?

Czym różni się Chromebook od laptopa?

Czym różni się Chromebook od laptopa?

Druga najpotężniejsza karta graficzna Nvidii w rewelacyjnej cenie. Asus GeForce RTX 4080 Super nie boi się żadnej gry

Druga najpotężniejsza karta graficzna Nvidii w rewelacyjnej cenie. Asus GeForce RTX 4080 Super nie boi się żadnej gry

Google zwolniło 28 pracowników po strajku okupacyjnym; w tle konflikt o umowę z Izraelem

Google zwolniło 28 pracowników po strajku okupacyjnym; w tle konflikt o umowę z Izraelem

Apple wysyła jednego ze swoich menedżerów do Chin z wielką misją: przekonać, że 8 GB pamięci RAM wystarczy

Apple wysyła jednego ze swoich menedżerów do Chin z wielką misją: przekonać, że 8 GB pamięci RAM wystarczy